MZ: Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu

1-87849216
Thinkstock/GettyImages
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych, brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. Ministerstwo odpowiada.
Katarzyna Wróblewska 2015-04-29 11:45

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych, brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. Ministerstwo odpowiada.

„Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu, a zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (…), obowiązkiem lekarza jest wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”  - czytamy w liście do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z Ministerstwa Zdrowia.

HFPC zapytała ministra zdrowia o dostęp do skutecznej terapii przeciwbólowej w placówkach ochrony zdrowia. Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych. Brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. „W ocenie resortu najtrudniej jest przekonać lekarzy i pacjentów do bezpieczeństwa terapii lekami opioidowymi. Nadmierne obawy przed ryzykiem związanym ze stosowaniem leków opioidowych – zarówno wśród pacjentów jak i środowiska lekarskiego, uniemożliwiają wykorzystanie ich potencjału w leczeniu bólu - tłumaczył Igor Radziewicz-Winnicki.

Ministerstwo wystosowało apel do konsultantów krajowych, Naczelnej Izby Lekarskiej i okręgowych izb lekarskich, towarzystw naukowych, rektorów uczelni medycznych i redaktorów naczelnych czasopism medycznych o położenie większego nacisku w ramach swoich kompetencji na kwestie związane z koniecznością skutecznego leczenia bólu. Zmieniło się również rozporządzenia, dzięki czemu możliwe jest przepisywanie silnych leków przeciwbólowych na 90 dni, a nie jak dotychczas na miesięczną kurację, oraz wydłużenie ważności recepty z 14 do 30 dni.

Źródło: www.hfhr.pl

PDF

Zobacz także