Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NRA: Polityka lekowa w zakresie dystrybucji ciągle pozostaje w rękach producentów...

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 13 października 2015 10:02

NRA: Polityka lekowa w zakresie dystrybucji  ciągle pozostaje w rękach producentów... - Obrazek nagłówka
Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
- Nie ulega wątpliwości, że „ustawę antywywozową” należy pilnie znowelizować – powiedział dr Grzegorz Kucharewicz.
[caption id="attachment_20325" align="alignnone" width="620"]Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta[/caption]

- Nie ulega wątpliwości, że „ustawę antywywozową” należy pilnie znowelizować – powiedział dr Grzegorz Kucharewicz.

O problemach opieki zdrowotnej i zmianach, które należy pilnie wprowadzić w systemie ochrony zdrowia w naszym kraju mówili uczestnicy debaty, która odbyła się w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. W spotkaniu wziął udział dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Debatę prowadził Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP.

Prezes NRA podkreślił rolę aptek i farmaceutów w obszarze ochrony zdrowia oraz zaapelował o rozwiązanie problemu nierównego dostępu do leków. Po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie tzw. ustawy antywywozowej w polskich aptekach nadal brakuje wielu leków ratujących zdrowie i życie. Polityka lekowa w zakresie dystrybucji produktów leczniczych ciągle pozostaje w rękach producentów i wybranych przez nich hurtowni farmaceutycznych, a nie rządu. Nowy Sejm niezwłocznie będzie musiał się tą sprawą zająć, trzeba bowiem ustawowo zagwarantować wszystkim aptekom stałe dostawy refundowanych produktów leczniczych w ilości niezbędnej do zaspokajania potrzeb pacjentów. Nie ulega wątpliwości, że „ustawę antywywozową” należy pilnie znowelizować – powiedział dr Grzegorz Kucharewicz.

„Trzeba odbudować zaufanie polskiego pacjenta do państwa” – podkreślił prezes NRA. I dodał, że państwo powinno zadbać o najsłabszych, o chorych, których często nie stać na wykupienie leków. Dr Kucharewicz przypomniał, że już pięć lat temu podczas jednej z debat zaproponował, by leki objęte refundacją ze środków publicznych były wydawane bezpłatnie wszystkim seniorom i dzieciom do siódmego roku życia. Propozycja ta ponawiana była wielokrotnie podczas różnych wystąpień publicznych. Bezpłatne leki dla dzieci to istotne wsparcie dla polskich rodzin w ramach prowadzonej przez państwo polityki rodzinnej.

Źródło: NIA

 

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także