Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Obowiązkowe szczepienia ochronne. Kto może je wykonywać?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 6 sierpnia 2015 10:18

Obowiązkowe szczepienia ochronne. Kto może je wykonywać? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do ministra zdrowia z apelem o pilną nowelizację rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.
[caption id="attachment_28033" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/FPM Thinkstock/FPM[/caption]

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do ministra zdrowia z apelem o pilną nowelizację rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Chodzi o osoby, które uprawnione są do przeprowadzania szczepień ochronnych. Z nowelizacji rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych wynika, że szczepienia mogą wykonywać osoby, które odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskali dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskali specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Starsze przepisy mówią o tym, że szczepienia ochronne mogą do dnia 31 grudnia 2015 r. wykonywać lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, nieposiadający kwalifikacji określonych w ww. rozporządzeniu, o ile posiadają 2,5-letnią praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.

Dlatego zdaniem lekarzy nowe przepisy zdyskwalifikują osoby, które od lat wykonywały szczepienia.

"Nie sposób zaakceptować sytuacji, w której osoby posiadające wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania szczepień obowiązkowych, mają stracić to uprawnienie z powodu braku potwierdzenia swych wysokich umiejętności udziałem w kursie lub szkoleniu. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej posiadanie np. 3-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie szczepień obowiązkowych, w powiązaniu z obowiązującym wszystkich lekarzy i pielęgniarki obowiązkiem doskonalenia zawodowego, jest wystarczającym gwarantem bezpieczeństwa wykonywania szczepień - wynika z apelu NIL do ministra zdrowia.

Źródło: NIL

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także