Blogosfera Medexpressu

Pacjenci tworzą ranking Parlamentarzystów działających na rzecz chorych

timthumb

Szymon Chrostowski 2015-04-08 10:10
W tym roku czekają nas kolejne wybory parlamentarne, moment w którym każdy obywatel może zdecydować, kto będzie reprezentował jego interesy i potrzeby przez kolejne cztery lata. Aby ten wybór był jak najbardziej świadomy – chcemy sprawdzić, co Posłowie i Senatorowie robią dla naszego zdrowia. Stąd właśnie pomysł na wyłonienie Liderów Zdrowia.

Wczoraj 7 kwietnia w Światowy Dzień Zdrowia ruszył projekt „Liderzy Zdrowia” - inicjatywa pacjentów zrzeszonych w Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz w licznych Stowarzyszeniach i Fundacjach z całej Polski. W ramach projektu powstaje ranking Parlamentarzystów, którzy aktywnie wspierają postulaty chorych i wykorzystując swoje uprawnienia starają się im pomóc. We wrześniu b.r. wyłonimy pierwszych „Liderów Zdrowia” – Parlamentarzystów najbardziej aktywnych i oddanych potrzebom osób chorych.

7 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. To czas, kiedy w sposób szczególny myślimy i mówimy o zdrowiu Z myślą o tym dniu oraz o Pacjentach borykających się z różnymi chorobami rozpoczynamy projekt „Liderzy Zdrowia” – akcję organizowaną przez Pacjentów, a skierowaną do Parlamentarzystów.

W tym roku czekają nas kolejne wybory parlamentarne, moment w którym każdy obywatel może zdecydować, kto będzie reprezentował jego interesy i potrzeby przez kolejne cztery lata. Aby ten wybór był jak najbardziej świadomy – chcemy sprawdzić, co Posłowie i Senatorowie robią dla naszego zdrowia. Stąd właśnie pomysł na wyłonienie Liderów Zdrowia. Głównym kryterium, które będziemy brali pod uwagę tworząc nasz ranking jest ilość wystąpień w mijającej kadencji w sprawach dotykających chorych (interpelacje, wypowiedzi na posiedzeniach sejmowych i senackich, oświadczenia lub inne formy aktywności na terenie Parlamentu).

Liderzy Zdrowia to według nas najbardziej aktywni Parlamentarzyści. Na zakończenie obecnej kadencji podsumujemy, kto wykazał się największą determinacją i pracowitością na rzecz pacjentów. Tworzenie rankingu rozpoczynamy już teraz i będziemy go aktualizować na bieżąco. Podsumowanie projektu planujemy na wrzesień br. Wówczas przyznamy tytuły Lokalnych i Krajowych Liderów Zdrowia.

 Fundacja Wygrajmy Zdrowie jest organizacją pożytku publicznego - wspólną inicjatywą pacjentów onkologicznych oraz lekarzy z Instytutu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dotychczas promowaliśmy działania legislacyjne oraz systemowe w zakresie problematyki onkologicznej. Wraz z naszym najnowszym projektem „Liderzy Zdrowia” chcemy zacząć wspierać działania na rzecz wszystkich pacjentów. Współpracujemy z innymi organizacjami i stowarzyszeniami pacjentów w kraju i za granicą. Naszym celem jest wymiana doświadczeń, wspomaganie i współtworzenie programów badawczych na rzecz poprawy wyników leczenia pacjentów borykających się z różnymi chorobami.

Do projektu „Liderzy Zdrowia” do tej pory dołączyli:

 • Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
 • Fundacja OnkoCafe
 • ALIVIA Fundacja Onkologiczna Osób Młodych
 • Mamy ją w genach - Inicjatywa na rzecz chorób rzadkich
 • Stowaryzszenie Walki z Rakiem Płuca
 • Sanitas – Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi
 • Parasol dla Życia – Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Dzieci Cierpiących Na Skutek Inwazyjnych Chorób Bakteryjnych
 • Magnolia – Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi
 • Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy”
 • Polskie Amazonki – Ruch Społeczny
 • Sarcoma – Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki
 • Fundacja Urszuli Jaworskiej
 • Polskie Towarzystwo Stomijne Pol-ilko
 • Federacja Stowarzyszeń Amazonki
 • 3majmy się razem – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej

Zapraszam do aktywnego udziału w „Liderach Zdrowia”. Na stronie www.liderzyzdrowia.pl zamieszczamy postulaty i apele organizacji pacjenckich w obszarze zdrowia oraz podsumowujemy aktywność parlamentarzystów na rzecz chorych.

PDF

Zobacz także