Polska bagatelizuje cukrzycę

czupryniak
Fot. Katarzyna Rainka
Przegrywamy walkę z cukrzycą. Według szacunków WHO w 2035 r. co 10 Europejczyk może być diabetykiem. Co zrobić, żeby zahamować skalę zjawiska?
Alicja Dusza 2015-06-09 09:07

Przegrywamy walkę z cukrzycą. Według szacunków WHO w 2035 r. co 10 Europejczyk może być diabetykiem. Co zrobić, żeby zahamować skalę zjawiska?

W Polsce problem cukrzycy dotyczy nawet 2,7 mln Polaków, z czego 550 tys. osób nie wie o chorobie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca i jej powikłania w 2030 roku będą siódmą przyczyną śmierci na świecie, a liczba zgonów z powodu tej choroby w ciągu najbliższych 10 lat wzrośnie o ponad 50 proc.

Walczyć z chorobą w Europie chcą przedstawiciele ExPAND, czyli Europejskiej Sieci na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy. To pierwszy tego typu projekt w ramach Unii Europejskiej skupiający parlamentarzystów z różnych krajów, pacjentów oraz środowisko medyczne, którzy podkreślają, że cukrzyca jest obszarem zaniedbanym przez wiele rządów krajów Unii Europejskiej.

W trakcie I Konferencji ExPAND twórcy inicjatywy rozpoczęli prace nad „Planem dla Cukrzycy”, w którym znajdą się rozwiązania, jak walczyć z chorobą.

– Pokazujemy, że diabetologia jest dziedziną, gdzie nawet niewielkie nakłady finansowe mogą przynieść znaczną poprawę w zakresie redukcji liczby zachorowań, czyli w zapobieganiu samej cukrzycy, oraz w jej leczeniu i zapobieganiu powikłaniom. Chorzy na cukrzycę są grupą, która wymaga zwrócenia uwagi na ich złożone potrzeby. Chodzi o dostęp do leków czy powstanie sieci gabinetów stopy cukrzycowej itd. - uważa prof. Leszek Czupryniak diabetolog.

Źródło: newseria

PDF

Zobacz także