Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rynek wyrobów medycznych znów na plusie

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 24 września 2015 08:46

Rynek wyrobów medycznych znów na plusie - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wartość polskiego rynku wyrobów medycznych to ponad 2 mld dolarów, z czego 85 proc. stanowi import. Do końca bieżącej dekady polski rynek wyrobów medycznych powinien osiągnąć wartość około 3 mld dolarów - oceniają eksperci z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.
[caption id="attachment_17973" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Wartość polskiego rynku wyrobów medycznych to ponad 2 mld dolarów, z czego 85 proc. stanowi import. Do końca bieżącej dekady polski rynek wyrobów medycznych powinien osiągnąć wartość około 3 mld dolarów - oceniają eksperci z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Zdaniem ekspertów z Izby POLMED, rok 2014 był szczególnie  trudny dla rynku wyrobów medycznych skierowanych do szpitali. - Zdecydowana większość, bo ponad 90 proc. tego rynku, jest finansowana ze środków publicznych, źródeł unijnych lub środków własnych samorządów. W roku 2014 znacznie spadła liczba przetargów. Stało się tak dlatego, że zakończyła się poprzednia perspektywa finansowa UE na lata 2007-2013, a nowa, na lata 2014 – 2020, w ubiegłym roku jeszcze nie ruszyła. Rozpoczęcie działań inwestycyjnych z nowej perspektywy unijnej przesunęło się na rok 2015, co spowodowało odczuwalny dla wszystkich podmiotów z branży wzrost przetargów, a co za tym idzie, sprzedaży i przychodów – tłumaczy Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Zdaniem Włodarczyka dzięki nowym funduszom rynek będzie rozwijał się do 2020-2021 r., kiedy rozliczane będę ostatnie projekty z obecnej perspektywy unijnej.

- W nowej perspektywie unijnej priorytetem są innowacyjne rozwiązania dla ochrony zdrowia. Największe nakłady mają iść na projekty nowoczesnej gospodarki, przynoszące skokowy wzrost jakości życia i leczenia oraz postęp techniczny, takie jak: biotechnologia, innowacyjne terapie, bardzo szeroko pojęta informatyzacja czy innowacyjne wyroby medyczne. Nacisk będzie kładziony na całościowe projekty modernizacyjne, również w infrastrukturę budynków, które trzeba dostosować do unijnych standardów (węzły sanitarne w salach dla chorych, szerokość korytarzy itp.), lecz nie będzie już łatwego pozyskiwania finansowania na pojedyncze, standardowe urządzenia – powiedział Witold Włodarczyk.

Jego zdaniem, w bieżącym roku i latach następnych kontynuowany będzie stabilny wzrost rynku wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie osoby uprawnionej (wyroby ortopedyczne, aparaty słuchowe, środki higieny osobistej znajdujące się na wykazie). Rynek ten zanotował spektakularny wzrost w roku 2014, kiedy to po raz pierwszy od kilkunastu lat Minister Zdrowia znacznie, bo o 20 proc. zwiększył wydatki na dofinansowanie  tej grupy wyrobów medycznych.

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także