Urodził się najmniejszy wcześniak

Ksawery dziś
Wielki sukces krakowskich neonatologów. W Krakowie lekarze uratowali najmniejszego wcześniaka w historii polskiej neonatologii. Ile ważył?
Alicja Dusza 2015-06-22 13:42

Wielki sukces krakowskich neonatologów. W Krakowie lekarze uratowali najmniejszego wcześniaka w historii polskiej neonatologii.

Dziecko urodziło się w  25 tygodniu ciąży z wagą ... 390 gramów. Po 148 dobach pobytu w oddziale neonatologicznym krakowskiego Szpitala UJASTEK wychodzi do domu z wagą 3310 gramów. Lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry. Ksawery urodził się pod koniec stycznia się jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. - Noworodek urodził się z cechami skrajnego wcześniactwa (zarośnięte szpary powiekowe) oraz głębokiej hypotrofii. Przez 60 dni wentylowaliśmy go mechanicznie, a następnie wspomaganie oddechu prowadzone było w systemie nCPAP. Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie. - mówi dr med. Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala UJASTEK w Krakowie.

To wcześniak o najniższej wadze, którego dotąd udało się utrzymać przy życiu i uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia. Ksawery przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Do tego dostawał sterydy, kofeinę i szereg innych substancji przyspieszających rozwój i wzmacniających układ oddechowy.

Z danych GUS wynika, że w 2014 roku w Małopolsce na świat przyszło ponad 2600 wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży).

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także