Uwaga na suplementy diety!

Łukasz Tokarski

Opublikowano 20 kwietnia 2015, 10:57

paracetamol Thinkstock/GettyImages
Łukasz Tokarski

Opublikowano 20 kwietnia 2015, 10:57

1/4 Polaków przyjmuje suplementy diety przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co 3 kobieta stosuje je codziennie – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie grupy On Board.

Wyniki badania pokazują, że ponad 72 proc. osób kupuje suplementy diety w aptece,  26 proc. – w supermarkecie lub hipermarkecie, po ok. 13 proc. – w sklepie spożywczym lub w drogerii. Ponad 16 proc. Polaków kupuje suplementy w aptekach internetowych.

- Niestety, jak w każdej kategorii produktów, kupując przez Internet, konsument może natrafić na produkt o niskiej jakości lub zafałszowany. Pozyskiwanie suplementów nieznanego pochodzenia, może odbić się na zdrowiu konsumenta, ponieważ produkty te mogą znajdować się poza obiegiem oficjalnym, czyli bez zgłoszenia do głównego inspektora sanitarnego – podkreśla prof. Iwona Wawer, prezes Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

Przed nadużywaniem suplementów diety przestrzega szef Narodowego Instytutu Leków. – Polacy jedzą suplementy traktując je jak lekarstwa na wszelkie dolegliwości. I jedzą ich coraz więcej – mówi prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków. Nie bez znaczenia jest tutaj podatność Polaków na reklamę. – Przekaz reklamowy opisujący działanie suplementu jest dla odbiorcy niezwykle pozytywny. W reklamie pacjent słyszy, że po spożyciu suplementu będzie czuł się młody i pełen energii, a jego włosy, skóra i paznokcie będą piękne. Do tego suplementy dostępne są bez recepty.

Trend zaczął się już kilka lat temu. Już w 2010 r., według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wśród Polaków zażywających lekarstwa aż 40 proc. stanowiły osoby przyjmujące suplementy diety (w tym badaniu suplementy te potraktowane były jako leki). Z czasem tendencja stawała się coraz wyraźniejsza. Część osób zażywała jeden suplement, inni łączyli ich nawet kilka. Konsumenci przyjmowali środki uzupełniające codziennie lub niemal codziennie przez cały rok.

W „Biuletynie 56” sporządzonym przez Rządową Radę Ludnościową w 2011 r. czytamy, że w tamtym okresie wartość ich sprzedaży w kraju nie przekraczała 3 mld złotych. W 2014 r. wartość sprzedaży to już blisko 3,5 mld zł. Jak wynika z dokumentu: „Polacy nadużywają suplementów diety”, stworzonego przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), za cztery lata całkowity obrót suplementami diety ma osiągnąć wartość 5 mld złotych. Potwierdzają to statystyki raportu stworzonego na zlecenie domu mediowego „StarLink”. Wynika z nich, że w drugim kwartale 2014 r. firmy farmaceutyczne zwiększyły inwestycje reklamowe o ponad 12 proc. względem pierwszego półrocza 2013 r.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Ile leków przyjmuje statystyczny Polak?

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31