Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wygląda jak narzędzie tortur, ale służy do usuwania bólu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 czerwca 2015 00:30

Wygląda jak narzędzie tortur, ale służy do usuwania bólu - Obrazek nagłówka
Jednym z najczęstszych i najbardziej bolesnych schorzeń związanych z postępem cywilizacyjnym jest radikulopatia szyjna, czyli zespół dolegliwości wynikających z ucisku na korzenie nerwowe. Od niedawna dostępna jest nowa metoda leczenia tej przypadłości.

drax

Postęp cywilizacyjny sprawił, że znacząco zmienił się nasz tryb życia, zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na aktywność ruchową, za to dużo więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To sprzyja rozwojowi zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych kręgosłupa, a coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z dolegliwościami bólowymi. Jednym z najczęstszych schorzeń jest radikulopatia szyjna, czyli zespół dolegliwości wynikających z ucisku na korzenie nerwowe.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem leczenia operacyjnego spondylozy szyjnej z objawami radikulopatii jest discektomia (usunięcie krążka międzykręgowego), odbarczenie kanału kręgowego i usztywnienie sąsiadujących kręgów implantem międzytrzonowym. W niektórych przypadkach zastosowanie znajduje dodatkowo stabilizacja metalową płytką i śrubami. Operacje te, wykonywane z dostępu przedniego, wymagają rozdzielenia mięśni, jak również odsunięcia takich struktur, jak przełyk, tchawica czy pęczek naczyniowo-nerwowy, co bywa przyczyną różnorakich dolegliwości i powikłań pooperacyjnych.

Niedawno do arsenału chirurga kręgosłupa dołączyła również technologia DTRAX. Wykorzystuje ona tylny dostęp do struktur kręgosłupa, co zapobiega dolegliwościom pooperacyjnym związanym z przełykaniem oraz mówieniem, które mogą pojawić się przy innych rodzajach technik operacyjnych  w odcinku szyjnym.

Od 2012 roku z technologii DTRAX skorzystało ponad 3500 pacjentów w Europie, USA i Dubaju. W Polsce metoda jest stosowana od lutego 2014 w 4  szpitalach publicznych (Szpital Miejski w Toruniu, Szpital Medicam w Gryficach, Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze, Klinika Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie) a  coraz więcej placówek prywatnych i publicznych jest bardzo zainteresowanych rozpoczęciem stosowania tej metody – niedawno leczenie technologią DTRAX wdrożyło warszawskie Centrum Medyczne Gamma.

Wyniki są zachęcające – natychmiastowa redukcja bólu karku i ucisku korzeniowego w kręgosłupie szyjnym, pacjenci wychodzą do domu na drugi dzień po zabiegu i wracają do pracy i normalnego funkcjonowania po 2–4 dniach. Co ważne, z punktu widzenia pacjenta, zabieg pozwala zminimalizować ryzyko powikłań oraz infekcji. Mniejsze nacięcia skórne zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny.

Przebieg zabiegu DTRAX obrazowo przedstawia poniższy film.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także