Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Znamy laureatów III edycji „Zwyczajnie Aktywnych”

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 10 grudnia 2015 12:39

Znamy laureatów III edycji „Zwyczajnie Aktywnych” - Obrazek nagłówka
„Pozytywnie Aktywni”, „Krok naprzód bis!”, „Stomia nie ogranicza aktywności” oraz „Nadzieja na lepsze”- te projekty zwyciężyły w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Zwyczajnie Aktywni”.

Logo_Zwyczajnie_Aktywni_RGB_High

„Pozytywnie Aktywni”, „Krok naprzód bis!”, „Stomia nie ogranicza aktywności” oraz „Nadzieja na lepsze”- te projekty  zwyciężyły w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Zwyczajnie Aktywni”. Inicjatywa jest dedykowana organizacjom i stowarzyszeniom zrzeszającym pacjentów cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne oraz osoby zakażone HCV.

Celem inicjatywy „Zwyczajnie Aktywni” jest nie tylko wyłonienie i sfinansowanie najlepszych pomysłów na aktywizację zawodową pacjentów, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na problemy z jakimi chorzy, często osoby młode, borykają się na co dzień w życiu publicznym i zawodowym. Leczenie farmakologiczne, rehabilitacja to ważne elementy terapii, jednak jednym z głównych czynników, które pomagają chorym uwierzyć we własne możliwości jest podjęcie lub kontynuowanie pracy. Dlatego też projekt „Zwyczajnie Aktywni” zakłada wsparcie chorych w utrzymaniu ich aktywności zawodowej lub powrocie do tej aktywności i wpisuje się w działania umożliwiające redukcję bezrobocia oraz asymilację zawodową osób chorych, przeciwdziałając ich wykluczeniu społecznemu.

Projekt „Zwyczajnie Aktywni” powstał w trosce o poprawę codziennego życia pacjentów chorych na autoimmunologicne choroby zapalne z obszaru dermatologicznego, gastroenterologicznego, reumatologicznego, a od III edycji organizatorzy postanowili rozszerzyć grupę docelową pacjentów, uruchamiając pilotażowy program dla organizacji pacjentów zakażonych HCV. Ideą projektu „Zwyczajnie Aktywni” jest wsparcie organizacji, a poprzez ich działania, pomoc pacjentom w zwiększeniu ich szans na utrzymanie dotychczasowej aktywności zawodowej i jej ewentualny rozwój.

– W III edycji konkursu odnotowaliśmy rekordową liczbę projektów, bo aż jedenaście. Każdy z nich w ocenie Kapituły Konkursu był wyjątkowy, a poziom prezentowanych pomysłów wysoki. Tegoroczni zwycięzcy wykazali się nie tylko znajomością potrzeb pacjentów, których reprezentują, czy innowacyjnością i znajomością rynku pracy, ale także skupili się na rozwoju psychologicznym podopiecznych. Ponadto, projekty zostały wzbogacone przez nich o warsztaty związane z pracą nad własnymi emocjami, poczuciem własnej wartości oraz elementy kontaktów interpersonalnych – powiedział Igor Grzesiak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Społecznej, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego Konkursu. Projekt „Zwyczajnie Aktywni” zakłada wskazywanie dobrych wzorów do naśladowania dla środowiska pacjentów i organizacji pozarządowych, zwycięskie projekty w tegorocznej edycji „Zwyczajnie Aktywni” spełniają to kryterium w 100 procentach – dodał.

Tegorocznymi laureatami „Zwyczajnie Aktywni 2015” są:

Wielkopolskie Stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna za projekt „Pozytywnie Aktywni”, który kompleksowo realizuje założenia konkursu. Mocną stroną projektu jest nawiązanie współpracy z innymi stowarzyszeniami i wykreowanie indywidualnego planu działań dla grupy chorych z odpowiednimi partnerami (Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Urzędu Pracy, Klinika Uniwersytetu Medycznego), dzięki czemu pacjenci uzyskają realne szanse na zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, które w ramach projektu „Krok naprzód bis! Aktywizacja zawodowa młodych chorych reumatycznie!” zarówno włącza nowych beneficjentów, jak i uczestników z poprzedniej edycji, a także nawiązuje współpracę z nowymi partnerami – Akademią Pedagogiki Specjalnej.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO za projekt „Stomia nie ogranicza aktywności!”. To ciekawa koncepcja podnoszenia kompetencji zawodowych i społecznych poprzez wolontariat, który w tym przypadku potraktowany jest jako okazja do własnego rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Projekt zakłada dostarczenie pacjentom wiedzy na tematy związane z wolontariatem, wsparciem psychologa, doradcy zawodowego oraz kurs podstaw obsługi komputera i Internetu. W pięciu wybranych miastach odbędą się warsztaty grupowe dla 15 osób. Następnie po 3 osoby z każdej grupy będą miały możliwość uczestniczyć w wyjazdowym szkoleniu wolontariuszy stomijnych.

Laureatem pilotażowego programu skierowanego do stowarzyszeń zrzeszających pacjentów zakażonych HCV jest Fundacja „Gwiazda Nadziei”, która w ramach projektu „Nadzieja na lepsze” wspiera osoby zakażone HCV, wskazując możliwości zmiany i powrotu do aktywnego życia zawodowego, pomimo choroby lub tuż po zakończeniu leczenia. W projekcie uczestnicy otrzymają możliwość odbycia indywidualnych godzinnych konsultacji z psychologiem klinicznym. Ponadto, projekt przewiduje warsztaty dla uczestników w ramach grupy wsparcia. Niewątpliwą zaletą projektu jest trafne określenie grupy docelowej – osoby bezrobotne, studenci oraz osoby ze wskazaniem zmiany pracy.

Źródło: Materiały prasowe

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także