Iwona Borchulska, rzecznik OZZPIP:

Stawiamy na mądrość

Patrycja Strupińska

Opublikowano 04 pazdziernika 2019, 13:44

BAR_25_04_2010_110 FOT. BARTLOMIEJ BARCZYK / AGENCJA GAZETA
Patrycja Strupińska

Opublikowano 04 pazdziernika 2019, 13:44

Patrycja Strupińska: 2 października br. odbyło się spotkanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z ministrem zdrowia. Czego dotyczyło to spotkanie oraz jak przebiegło?

Iwona Borchulska: Podsumowałyśmy kwestie realizacji porozumienia, głównie akcentując strategię, przygotowaną przez środowisko pielęgniarek, aby mogła pojawić się w formie rządowego projektu. Ogromnie nam na tym zależy. Poruszyłyśmy, również zagadnienie minimalnej pensji obowiązującej od stycznia 2020 roku, w przypadku jej wejścia w zakładanej wysokości pielęgniarki ponownie znajdą się na poziomie minimalnym, w szczególności dopiero wchodzące w zawód. To nie może tak wyglądać, ponieważ walczyliśmy o zachęcenie zarówno młodych kobiet, jak i mężczyzn do podjęcia tego zawodu. Wymieniliśmy poglądy, podkreśliliśmy niezrealizowane normy pielęgniarskie, wykorzystując konkretne przykłady, czyli wszystko co nas boli w tej sprawie.

P.S.: Co jest najważniejszym założeniem skonstruowanej strategii?

I.B.: Na pewno, jest to kwestia wynagrodzenia oraz pozycji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce.

P.S.: Jakiego efektu spodziewa się OZZPIP po rozmowie z ministrem zdrowia?

I.B.: Prowadzimy cykliczne rozmowy z ministrem zdrowia. Założenia zawarte w porozumieniu realizowane są na bieżąco, jednakże każdy zdroworozsądkowy człowiek zdaje sobie sprawę, że nie osiągniemy wszystkich założeń w rok. Zaniedbania w środowisku pielęgniarek występują od 20 lat i wraz z Izbą Pielęgniarek i Położnych należy tak wprowadzać zmiany, aby przede wszystkim odbudować braki w ilości pielęgniarek oraz podnieść prestiż zawodu w naszym kraju.

P.S.: Pod koniec września odbyło się szkolenie dla kolejnego regionu OZZPIP, tym razem Wielkopolskiego. Jak ważna jest dbałość o stałą edukację przewodniczących zakładowych organizacji związkowych?

I.B.: Parę dni przed Wielkopolską, było Mazowsze. Mamy ambicje, aby nasze przewodniczące były przede wszystkim mądre, zatem wciąż szkolimy swoje kadry. Zmienia się prawo, a my przekazujemy, na co dzień naszym członkom to co zmienia się w naszej codziennej pracy. Stawiamy na mądrość.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Iwona Borchulska / OZZPiP / pielęgniarki i położne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31