Strategia MZ: analiza i obserwacja. Także w przypadku szczepień dla medyków

Medexpress

Opublikowano 08 sierpnia 2021, 15:35

Fot. Wojciech Górski
Medexpress

Opublikowano 08 sierpnia 2021, 15:35

W połowie lipca wicerzecznik partii rządzącej, Radosław Fogiel, stanowczo zaprzeczał wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. To, na co stawia (stawiał?) rząd w sprawie szczepień to promocja i dawanie dobrego przykładu innym. W międzyczasie pozostałe kraje europejskie zaczęły wprowadzać różnego rodzaju ograniczenia dla osób niezaszczepionych i mówić o obowiązkowych szczepieniach dla medyków.

Dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku powiedział, że jeśli prognozy co do czwartej fali koronawirusa okażą się prawdziwe, nie wyklucza wprowadzenia dalej idących kroków. Dodał, że to właśnie służba zdrowia powinna mieć zapewnione bezpieczeństwo w kontekście walki z COVID-19. Podał wówczas, że ok. 90 proc. lekarzy jest już zaszczepionych. A co z pomysłem wprowadzenia powszechnego, już nie tylko dla medyków, obowiązku szczepień przeciw COVID-19? Zdaniem społecznego doradcy prezydenta Pawła Muchy, mogłoby to być niezgodne z Konstytucją.

Systemy motywacyjne, takie jak loteria, zdają się zawodzić. Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Polsat News powiedział, że bez względu na scenariusz epidemiologiczny, rząd bardzo przychyla się do wprowadzenia obowiązku szczepień wśród pracowników służby zdrowia, w tym pielęgniarek i pracowników domów seniora. Dodał, że do resortu dociera wiele sygnałów od pacjentów i ich organizacji, którzy chcą czuć się bezpiecznie w szpitalu, kiedy będą musieli udać się na leczenie niekoniecznie związane z koronawirusem. Minister podkreślił też, porównując sytuację Polski do innych krajów Europy, że u nas pandemia ma inną dynamikę i „nie ma takiej skali ludzi trafiających do szpitala”.


Statystyki pokazują, że pełną dawkę szczepionki podano blisko 18 milionom Polaków (tj. 47 proc. populacji).

Źródło: Polsat News

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Rada Medyczna / COVID-19 / szczepienia obowiązkowe / Ministerstwo Zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31