Studia na kredyt

Medexpress

Opublikowano 14 lipca 2022, 07:47

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 14 lipca 2022, 07:47

- Rozwiązanie, które dzisiaj proponujemy, wpisuje się w całą gamę instrumentów, które w ostatnich latach przygotowaliśmy pod kątem zwiększenia kadry lekarskiej w Polsce – mówił Niedzielski, podkreślając, że rozwiązanie jest przeznaczone przede wszystkim dla osób stosunkowo mniej zamożnych. - Chcemy pomóc zdolnym, młodym Polakom w tym, żeby mieli warunki studiowania.

W ocenie ministra zdrowia podejmowane od 2015 roku działania doprowadziły do sytuacji, w której liczba studiujących „potencjalnych lekarzy” zwiększyła się o 8 tysięcy, a decyzje płacowe – ustawa o wynagrodzeniach minimalnych – zatrzymują absolwentów kierunków medycznych w kraju.

Prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że BGK będzie operatorem, czyli bankiem, który gwarantuje kredyty, udzielane przez banki komercyjne. - Pierwszym bankiem, który będzie realizował możliwości skorzystania z kredytów dla młodych, ambitnych, a przede wszystkim ludzi z pasją - bo trzeba mieć pasję, żeby studiować tak wiele lat na bardzo trudnych studiach medycznych i potem realizować swoje pasje już w życiu zawodowym - jest Pekao SA - zaznaczyła.

O warunkach udzielania kredytu na studia medyczne opowiedział prezes banku Pekao SA, Leszek Skiba. Od 18 lipca do końca września studenci będą mogli złożyć wniosek o maksymalnie 18 tys. zł na pokrycie wszystkich kosztów związanych z opłatą za studiowanie w minionym semestrze. Później na każdy semestr banki będą udzielać kredytów do 20 tys. zł. na pokrycie kosztów studiów.

Aby móc ubiegać się o kredyt, należy złożyć odpowiednie zaświadczenie i okazać dowód osobisty. Zdjęte będą natomiast wszystkie obostrzenia typowe dla zwykłych kredytów, w tym zaświadczenie o dochodach. Student może być niezdolny do otrzymania kredytu na zwykłych warunkach, ale, jak zaznaczył Skiba, dzięki wsparciu BGK i gwarancji ze strony BGK ten kredyt dostanie. Na okres kredytowania, który pokrywa maksymalnie 6 lat studiów, zakładane jest maksymalnie do 12 lat karencji. Wówczas medyk ma możliwość odpracowania i umorzenia zaciągniętej pozyczki. Skiba dodał, że dla tych studentów, którzy nie zdecydują się na pracę w publicznym systemie ochrony zdrowia (aby kredyt został w całości umorzony, lekarz będzie musiał przepracować w nim 10 z 12 lat karencji) będzie możliwość rozłożenia spłaty kredytu nawet na 18 lat.

Podczas konferencji wystąpiła również Mariola Piekarska, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, która dziękowała Ministerstwu Zdrowia za wdrożone rozwiązanie i gotowość do włączenia środowiska studentów medycyny do dialogu. Wkrótce po tym wystąpieniu w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych lekarzy i studentów medycyny rozpętała się burza – większość zabierających głos zarzucała Marioli Piekarskiej, że złamała zasadę apolityczności organizacji. Dopytywano, czy wystąpiła we własnym imieniu czy też miała zgodę co najmniej zarządu. Wieczorem Komisja Rewizyjna IFMSA-Poland poinformowała o zawieszeniu Piekarskiej w czynnościach Prezydenta Stowarzyszenia. – Powodem decyzji jest działanie sprzeczne z celami statutowymi IFMSA-Poland.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

studia medyczne / brak lekarzy / IFMSA-Poland / kadry / kredyty / kredyty na studia medyczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31