„Styl życia kobiet w ciąży” – VII Warszawskie Dni Promocji Zdrowia

Medexpress

Opublikowano 19 maja 2022, 13:16

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 19 maja 2022, 13:16

Konferencja została podzielona na dwa dni. W pierwszym dniu (12 maja) odbyły się trzy panele eksperckie, w których wzięli udział eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (AWFiS), Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach (CM) i Polskiego Towarzystwa Bezpiecznej Farmakologii (PTBF). Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego - Sekcja Promocji Zdrowia przy wsparciu Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Wydarzenie zostało otworzone przez dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr. hab. Mariusza Gujskiego.

Jak podkreśliła prof. dr hab. Dorota Szostak-Węgierek z Zakładu Dietetyki Klinicznej WUM: Dieta kobiet w ciąży - to nie jedzenie za dwoje. Powinna być ona zbilansowana i uzupełniona składnikami odżywczymi zawartymi w suplementach diety”.

Poza zbilansowaną dietą i odpowiednią suplementacją, istotnym elementem zdrowego stylu życia kobiet w ciąży jest podejmowanie aktywności fizycznej. „Najnowsza rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia w tej sprawie nie pozostawia złudzeń, że aktywność fizyczna w ciąży nie jest związana z negatywnymi skutkami ani dla dziecka, ani dla kobiety” – podkreślała dr hab. Agnieszka Szumilewicz z AWFiS.

Styl życia najczęściej utożsamiany jest ze zdrowiem fizycznym, a zmienne psychologiczne, są dużo rzadziej analizowane, a tak samo istotne. Jak mówiła mgr Adrianna Sobol z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej WUM: „Istnieją pewne oczekiwania społeczne co do zachowania kobiet w ciąży. Wiele osób jednak nie rozumie, jak zmiany zachodzące w ciele młodej mamy mogą wpływać na jej emocje, nastrój, a w konsekwencji na zachowanie”.

Nie powinniśmy zapominać jak ważną rolę zajmuję poradnictwo przedkoncepcyjne. Odpowiednie przygotowanie do ciąży warunkuje jej prawidłowy przebieg" – przypomniała dr Małgorzata Stefaniak z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM.

Podczas drugiej sesji dr Agnieszka Piechal z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM zwróciła uwagę, że „istotne jest korzystanie z rzetelnych źródeł informacji w zakresie bezpieczeństwa stosowania leków, np. z opisu Charakterystyki Produktu Leczniczego”. Przykład konsekwencji braku edukacji w tym zakresie podała mgr Karolina Morze z PTBF: „Wiele kobiet w okresie laktacji uważa, że zażywanie ibuprofenu przez kobiety karmiące piersią jest niedozwolone. A to jest mit. Problemy z karmieniem piersią mogą wynikać na przykład z braku świadomości kobiet na temat interakcji leków np. z herbatami na laktacje”.

„Ciąża to też czas zwiększonego ryzyka wystąpienia zmian erozyjnych szkliwa, zapalenia dziąseł czy obniżenia zdolności buforowych śliny” wyjaśniła lek. dent. Karolina Spodzieja z Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM. „W tym czasie mogą również pojawić się różne choroby przewlekłe skóry, takiej jak trądzik odwrócony, które charakteryzują się występowaniem bolesnych zmian zapalnych w typowych okolicach, a wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. hormony płciowe” – dodała dr Patrycja Soszyńska-Zielińska z CM.

Konferencja została zamknięta rozmową dr hab. Dominika Olejniczaka z dr Agnieszką Wyrozębską z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM na temat wyzwań dotyczących kształcenia studentów na kierunku położnictwo oraz przyszłych kierunków badań z zakresu ginekologii i położnictwa.

Podczas drugiego dnia wydarzenia odbył się konkurs prac studenckich, w której nagrodzonych zostało pięć zespół badawczych.

Podczas wydarzenia miała również miejsce premiera publikacji Suplementarz 2.0 Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. „Suplementarz to kompendium wiedzy na temat racjonalnej i bezpiecznej suplementacji dla osób szczególnie narażonych na niedobory składników odżywczych, w tym kobiet w ciąży. Publikacja jest bezpłatna i może ją pobrać każda zainteresowana osoba ze strony: www.obywatelezz.pl/edukacja/do-pobrania” - zaprasza dr hab. Anna Staniszewska.

Transmisje z wydarzenia można obejrzeć na stronie wydarzenia na Facebooku Partnerem wydarzenia była marka Pueria. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Rektora Warszawskiego Uniwersytetu medycznego, Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, Naczelną Izbę Pielęgniarek i położnych oraz Burmistrza Dzielnicy Warszawa – Ochota.

inf pras

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ciąża / WUM / Warszawskich Dni Promocji Zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31