Przegląd prasy: Suplementy w chlebie?

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o sposobach na niedobory mikroelementów, o „pandemii naszych czasów” oraz o determinacji antyszczepionkowców.
Paweł Grzybowski 2017-08-04 07:00

Suplementy w chlebie?

Niedobór mikroelementów może odbić się naszym zdrowiu. Problem ten może dotyczyć nawet połowy Polaków. W ministerstwie rozważany jest pomysł aby mikroelementy obowiązkowo dodawać do żywności, tak aby jedząc chleb lub warzywa dostarczać organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Najwyższa kara dla lekarzy

Kara pozbawienia prawa do wykonywania zawodu powinna ulegać zatarciu - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Innego zdania jest Naczelna Izba Lekarska. W opinii lekarzy powinna być możliwość dożywotniego wykluczania z zawodu bo są zachowania „niedające się w żaden sposób usprawiedliwić”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zdeterminowani antyszczepionkowcy

Są mistrzami uników. Gdy dzwonią z rejonowej przychodni, mówią że się przeprowadzili. Zdobywają od lekarzy fałszywe zaświadczenia o chorobie. Są tak zdeterminowani, że nawet gotowi emigrować. Byle nie zaszczepić dziecka. „Z roku na rok w Polsce przybywa ok. 30 proc. antyszczepionkowców” – ostrzega rzecznik GIS – „to niebezpieczny trend”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pandemia naszych czasów

Liczba osób cierpiących na cukrzycę liczona jest już w milionach. Z powodu tej choroby cierpi nie tylko trzustka, ale też całe ciało – skóra, nerwy, stawy, nerki a nawet oczy. Z badań wynika że aż 1,5 mln osób w Polsce grozi ślepota z powodu cukrzycy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Znaczący wzrost liczby recept na leki przeciwcukrzycowe

Brytyjscy lekarze wypisują coraz więcej leków diabetologicznych – informuje NHS Digital. Ogólna liczba [wszystkich] recept wystawianych każdego roku na Wyspach wzrosła o 46 proc. w ciągu ostatniej dekady, natomiast w przypadku leków przeciwcukrzycowych odnotowano w tym samym okresie wzrost aż o 80,1 proc. Co więcej – wzrost liczby wystawianych recept na tego typu leki był dwukrotnie szybszy niż wzrost liczby chorych na cukrzycę w populacji.

Źródło: www.pharmatimes.com

Trwają prace nad lekiem na wstrząśnienie mózgu

Firma Oxeia Biopharmaceuticals ogłosiła przejęcie praw do eksperymentalnego leku SUN11031. Jest to syntetyczny ludzki hormon – grelina, opracowany przez firmę Kinemed. Oxeia będzie rozwijać go pod nazwą OXE-103. Lek będzie przeznaczony nie tylko dla osób z wstrząśnieniem mózgu, także dla pacjentów z innymi urazami neurologicznymi. Profil bezpieczeństwa leku SUN11031 został już dość dobrze określony w 9 dotychczasowych badaniach klinicznych z udziałem 345 pacjentów.

Źródło: www.prnewswire.com

PDF

Zobacz także