Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

2 500 000 Brytyjczyków chorych na raka. Czy system wytrzyma?

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 7 stycznia 2015 13:32

2 500 000 Brytyjczyków chorych na raka. Czy system wytrzyma? - Obrazek nagłówka
W 2015 roku w Wielkiej Brytanii liczba chorych na raka wyniesie 2,5 miliona. To rekord. Politycy powinni podjąć natychmiastowe działania. Te dane wskazują na realne zagrożenie systemu zdrowia.
[caption id="attachment_54938" align="alignnone" width="507"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

 W 2015 roku w Wielkiej Brytanii liczba chorych na raka wyniesie 2,5 miliona. To rekord. Politycy powinni podjąć natychmiastowe działania. Te dane wskazują na realne zagrożenie systemu zdrowia.

Obosieczny miecz
Z raportu Macmillan Cancer Support wynika, że starzejące się społeczeństwo Wielkiej Brytanii przyczyniło się do wzrostu liczby chorych na raka. Z tej grupy społecznej prawie pół miliona osób w ciągu ostatnich pięciu lat zachorowało na nowotwór. Lynda Thomas, odpowiedzialna za dział funduszy z MCS, patrząc na wyniki raportu, cieszy się, że przybywa osób, które wychodzą cało z nowotworów i którym udaje się mimo choroby przedłużyć życie. Jest to jednak słodko-gorzka radość, ponieważ z badań wynika również, że wkrótce państwowa służba zdrowia nie będzie w stanie radzić sobie z rosnącym popytem na usługi medyczne. Zdaniem Thomas, w obliczu tak silnego zagrożenia chorobami nowotworowymi, politycy wszystkich partii powinni przygotować porozumienie, mające na celu pomoc dla chorych.

Prognozy na 2015 rok mówią same za siebie:
691,000 kobiet zachoruje na raka piersi
330,000 mężczyzn zachoruje na prostatę
290,000 osób zachoruje na raka odbytu,
1,172,000 osób zachoruje na raka innego typu
Około jednej czwartej pacjentów po zakończeniu terapii onkologicznej wciąż potrzebuje opieki lekarzy z państwowej służby zdrowia. John Pearson (47l.), u którego w 2006 roku zdiagnozowano raka jelita grubego, przyznał, że osiem lat po skończeniu chemioterapii zmaga się z uszkodzeniem nerwów w nogach, biodrach i ramionach. Mimo tych powikłań i częstych wizyt w szpitalu na badaniach typu kolonoskopia, wizyt u neurologa i fizjoterapeuty, Pearson stara się nie tracić pozytywnego nastawienia do życia. W końcu wygrał z rakiem.

Nowoczesna opieka

Szef Cancer Research UK, Nick Ormiston-Smith, powiedział, że nowotwór występuje głównie u ludzi starszych, więc jeśli dziś żyjemy dłużej, musimy liczyć się ze wzrostem zachorowań. Dodał, że duże znaczenie w walce z rakiem będzie miało zaangażowanie rządu w inwestycje w ochronę zdrowia, a szczególnie w rozwój diagnostyki i terapii. Państwowa służba zdrowia w Anglii jest w stanie zaproponować pacjentom onkologicznym najnowocześniejsze leki z funduszu na raka i w ten sposób skoncentrować się na jakości opieki dla nich i stworzyć indywidualne pakiety opieki medycznej dla pacjentów po terapii.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.