Światło zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego

Fot. wikipedia commons
Wystawienie żywności na działanie światła może zwiększać zjadliwość niebezpiecznych gram-dodatnich bakterii z rodzaju Listeria – donoszą szwedzcy naukowcy.
Tomasz Kobosz 2016-02-04 00:57

Pałeczki Listeria monocytogenes to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii przenoszonych przez żywność. W USA Listeria jest odpowiedzialna za około 2500 zachorowań i 500 zgonów rocznie. U osób z upośledzoną funkcją układu immunologicznego wywołana przez nią choroba – listerioza – kończy się zgonem w 20–30 proc. przypadków.

Zakażenie Listerią jest także bardzo niebezpieczne podczas ciąży – bakteria może wywołać poronienie a także zapalenie opon mózgowych u noworodka.

Naukowcy z Umeå University w północnej Szwecji odkryli, że bytujące w żywności (najczęściej w miękkich serach i w wędlinach) bakterie Listeria pod wpływem światła aktywują mechanizmy obronne, zwiększając tym samym swoją zjadliwość.

Odkrycia dokonano badając dwie nowe molekuły o własnościach antybakteryjnych. Naukowcy zauważyli, że ich skuteczność wobec Listerii zależy – odwrotnie proporcjonalnie – od natężenia światła, w jakim prowadzone były testy.

Listeria jest tak niebezpieczna między innymi dlatego, że może się rozmnażać w produktach przechowywanych w lodówce – wyjaśnia Christopher Andersson, jeden z autorów badania. – Jeśli taka żywność trafi następnie na stół bez obróbki cieplnej, ryzyko infekcji jest bardzo wysokie.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości na opracowanie skuteczniejszych metoda walki z tym groźnym patogenem.

Źródło: Eurekalert

PDF

Zobacz także