Światowy Dzień SM

Medexpress

Opublikowano 20 maja 2022, 09:05

Medexpress

Opublikowano 20 maja 2022, 09:05

Stwardnienie rozsiane (SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, o różnorodnym przebiegu, która dotyka ok. 50 tysięcy osób w Polsce, a na całym świecie – około 2,8 miliona. Rocznie, w naszym kraju ok. 2 tysięcy osób słyszy diagnozę stwardnienia rozsianego.

Choroba ma wiele widzialnych i niewidocznych objawów, które w istotny sposób wpływają na życie osób chorych. Do najpoważniejszych symptomów należą: zaburzenia ruchowe, niedowłady, zaburzenia równowagi, problemy z widzeniem, nadmierne i bolesne napięcie mięśni, przewlekłe zmęczenie, trudności psychologiczne, osłabienie pamięci i uwagi.

Wokół choroby panuje wciąż wiele mitów, które wpływają na jakość życia osób chorych i ich bliskich. Fakty mówią jednak same za siebie. SM NIE jest chorobą śmiertelną. Chorzy MOGĄ pracować, uczyć się i spełniać marzenia. Osoby chore MOGĄ mieć dzieci, a SM NIE jest dziedziczne Dzięki szybkiej diagnozie, lekom i rehabilitacji MOŻNAznacząco zahamować przebieg SM.

Światowy Dzień SM to święto zainicjowane przez Międzynarodową Federację SM (MSIF). Daje poczucie wspólnoty osobom z SM, a także podnosi świadomość społeczną na temat tej choroby. Tegoroczny temat Światowego Dnia SM „SM. Więzi, kontakty, relacje” (MS Connections) podkreśla rolę relacji międzyludzkich, jako bardzo istotnego elementu radzenia sobie z chorobą i walki z różnymi przeciwnościami. Zachęca do wspólnego podejmowania działań, do wzajemnego wspierania się, do współpracy z różnymi instytucjami i światem nauki, do walki z wykluczeniem. Z okazji obchodów przypinamy pomarańczową wstążeczkę – symbol solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane.

W tym roku, w dniach 23-30 maja Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przeprowadzi kampanię informacyjną, w trakcie której zaprezentowane zostaną ciekawe materiały i wywiady dot. życia z chorobą i sposobów na radzenie sobie z SM. Organizacja poprowadzi także debatę z udziałem specjalistów, przedstawicieli MZ i parlamentarzystów oraz przedstawicieli organizacji SM-owych.

Więcej informacji na stronie internetowej www.ptsr.org.pl oraz Facebooka Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia SM zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Neurologicznych.

Źródło: PTSR

Obchody realizowane są dzięki wsparciu: Biogen, Bristol Myers Squibb, Merck oraz Roche.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

światowy dzień SM / stwardnienie rosiane
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30