Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego pod hasłem "Życie z SM”

31 maja odbędzie się Światowy Dzień SM.
Medexpress 2017-05-22 12:23

Jak co roku organizacje z całego świata będą starały się rozpowszechniać wiedzę na temat choroby, problemów jakie napotykają w walce o zdrowie osoby żyjące z SM.

„Życie z SM” to hasło przewodnie wszystkich wydarzeń zaplanowanych w związku z obchodami Światowego Dnia SM. W Polsce wybrzmi ono szczególnie podczas konferencji, w której czynny udział wezmą właśnie chorzy na stwardnienie rozsiane.

- Co roku staramy się podczas najważniejszego dla naszej organizacji święta mówić wiele o potrzebach osób żyjących z SM. Postulujemy o zmiany w polityce lekowej, procedurach leczenia, bo mamy wiedzę na temat podejścia do tych zagadnienia na całym świecie i chcemy, żeby w Polsce chorzy mogli liczyć na podobne standardy leczenia i opieki. W tych działaniach nie ustaniemy, chcemy walczyć do końca. W tym roku chcemy przede wszystkim dać możliwość dojścia do głosu osobom chorym. Chcemy, żeby opowiedzieli oni o swojej codzienności, w której pomimo wielu trudności potrafią odnaleźć wciąż kolory życia – mówi prezes Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Tomasz Połeć.

Konferencja odbędzie się 31 maja o godz. 12:00 w Warszawie, w gmachu Fundacji im. S. Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a. Organizatorami wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zbyt mała wiedza społeczeństwa na temat SM sprawia, że wiele osób żyjących z SM ukrywa chociażby przed pracodawcą fakt zachorowania z obawy o utratę pracy. O tym też chcemy rozmawiać. Brak możliwości swobodnego funkcjonowania w otaczającym nas społeczeństwie ma ogromny wpływ na psychikę osób żyjących z SM. A wola walki z tą chorobą i wsparcie ze strony otoczenia są tak samo istotne jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej – dodaje Tomasz Połeć.

Patronat Honorowy nad obchodami Światowego Dnia SM objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także