Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr Leszek Borkowski

Symbiofor 2 a zespół jelita drażliwego

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 22 kwietnia 2016 08:15

Symbiofor 2 a zespół jelita drażliwego - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Persa
Pacjent przywiózł lek z Niemiec. Czy słusznie się nim leczy?

W związku z zobaczeniem w rękach warszawskiego pacjenta chorującego na zespół jelita drażliwego produktu leczniczego Sumbiofor 2 przywiezionego z Niemiec, pozwalam sobie na donos:

Symbiofor jest produktem leczniczym zawierającym bakterie Escherichia coli.

Lek ten został dopuszczony do obrotu w Niemczech, Austrii i na Węgrzech do leczenia chorób żołądka, układu trawiennego i zespołu jelita drażliwego.
Niemiecka agencja zajmująca się rejestracją leków Bundesinstitut fuer Arzneimittel und Medizinprodukte zwana potocznie BfArM przekonała na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/83/WE Europejską Agencję Leków - EMA / komunikat nr EMA233358/2016/ do rozpoczęcia przeglądu danych, ponieważ pojawiły się wątpliwości co do skuteczności leku Symbiofor 2.
Agencja BfArM obawia się, że stosowanie nieskutecznego leku może narazić pacjentów na długoterminowe objawy choroby i obniżać jakość życia.
Czynnościowe choroby układu trawienia zaburzają prawidłowe funkcjonowanie żołądka i jelit. Wymienione organy nie wykazują żadnych anomalii strukturalnych.
Zalicza się do nich zespół jelita drażliwego, który jako choroba przewlekła charakteryzuje się bólem lub dyskomfortem brzucha i wzdęciami, oraz zaburzeniami funkcji jelit.
Przegląd skuteczności produktu leczniczego Symiofor 2 zostanie zrealizowany przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi / Committee for Medicinal Products for Human Use; CHMP.
Opinia CHMP poprzez EMA zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda decyzje obowiązujące państwa Unii europejskiej i EOG/Norwegia,Islandia, Lichtenstein/.

Konkluzją niniejszego tekstu jest rozważenie zaprzestania słuchania reklam leków, bo nie zastąpią wiedzy zdobytej  w trakcie wieloletnich studiów na uniwersytetach medycznych ani różnych specjalizacji fachowych pracowników służby zdrowia.
Ponadto każda decyzja o przywiezieniu do Polski leku od naszych bliższych i dalszych sąsiadów zawsze wymaga rzetelnej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie wszystko co z poza Polski jest cudowne.

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Michal-Modro-3
11 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Rzeszów na celowniku Legionelli pneumophila

23 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
DSC_(1287) K.Rainka

Demografia, głupcze!

22 czerwca 2023