Janusz Cieszyński:

System jest przygotowany na dodatkowe obciążenie związane z e-zdrowiem

Martyna Chmielewska

Opublikowano 05 lipca 2019, 10:30

Fot. MedExpress TV
Martyna Chmielewska

Opublikowano 05 lipca 2019, 10:30

Martyna Chmielewska: Według planów MZ do końca 2019 roku ma powstać 10 mln Internetowych Kont Pacjenta. Jak Pan ocenia szansę na realizację tego pomysłu?

Janusz Cieszyński: Co roku z gabinetów lekarzy rodzinnych korzysta 27 mln Polaków. Profile zaufane będzie można potwierdzić w każdym gabinecie lekarza rodzinnego. Wiemy, że wiele podmiotów jest otwartych na wdrażanie nowych rozwiązań. Planujemy też program zachęt finansowych. W naszej ocenie liczba profili zaufanych wzrośnie, gdy pokażemy Polakom atrakcyjne e-usługi. Każdego miesiąca rozwijamy kolejne funkcjonalności w Internetowym Koncie Pacjenta. Zwiększa się liczba wystawionych e-recept. Wierzę, że do końca 2019 roku powstanie 10 mln Internetowych Kont Pacjenta.

M.Ch.: Panie Ministrze, docierają do nas głosy ze strony lekarzy, że na wprowadzenie e- rozwiązań potrzeba więcej czasu…

J.C.: Pamiętam, że w przeddzień wdrożenia e-zwolnień większość osób twierdziło, że nie uda się tego zrealizować. Dzisiaj liczby mówią za siebie. 99,9 procent zwolnień jest wystawianych w postaci elektronicznej. Odnieśliśmy sukces. Zrealizowaliśmy plan zgodnie z założeniami. Chcemy zawsze tak działać.

M.Ch.: Dr Sutkowski prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy KLRwP Michał Sutkowski w rozmowie z Medexpressem powiedział, że wystawianie e- zwolnień, e-recept będzie stanowiło zbyt duże obciążenie dla systemu. Tłumaczył, że realizacja e-założeń wymaga sprawnie działających urządzeń, aby lekarze bez problemu mogli wystawić potrzebne pacjentowi dokumenty. Czy system rzeczywiście jest przygotowany na dodatkowe obciążenie ?

J.C.: Nasz system jest przygotowany na dodatkowe obciążenie. Od początku tego roku, każdego dnia system przetwarzał miliony rekordów. Nie słyszałem o jakichkolwiek problemach, przerwach w jego działaniu. Jesteśmy w stanie udźwignąć wolumen, którego spodziewamy się pod koniec roku.

M.Ch.: Panie Ministrze, starsi lekarze obawiają się, że będą mieli problem z realizacją e- założeń. Czy w związku z tym zostanie zorganizowana akcja społeczna, dzięki której medycy uzyskają niezbędne informacje?

J.C.: Przez cały czas prowadzimy działania w tej sprawie. Zwróciłem się do Komisji Lekarzy Seniorów przy NRL w celu ustalenia wspólnych działań, które pomogłyby tej wyjątkowej grupie. Zależy nam, aby seniorzy zapoznali się ze wszystkimi niezbędnymi materiałami. Chcemy, aby przed dniem 1 stycznia, każdy wiedział, czego się spodziewać.

M.Ch.: W środę podczas konferencji z Ministerstwie Cyfryzacji zaprezentowano wyniki raportu „E-Polacy”? Jak Pan je ocenia?

J.C.: Wyniki raportu potwierdzają kierunek naszych działań. Polacy, chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań. To dla nas dobra wiadomość. Oznacza, że kierunek w którym podążamy jest słuszny. Cieszymy się, że Polacy są otwarci na nowinki. Dowodem na to jest program Rodzina 500+. W ciągu dwóch dni uzyskaliśmy milion wniosków. To bardzo duży sukces. Wierzę, że podobny sukces uda nam się uzyskać w sektorze ochrony zdrowia.

M.Ch.: Co Pana zaskoczyło w tym raporcie?

J.C.: Byłem zaskoczony, że wielu lekarzy korzysta z nowych technologii, a oczekiwania stawiane systemowi są zbieżne z rozwiązaniami, które przygotowujemy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

e-zdrowie / Michał Sutkowski / Janusz Cieszyński
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31