Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ratownicy medyczni krytycznie o projekcie nowelizacji ustawy o PRM

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 8 października 2014 07:18

Ratownicy medyczni krytycznie o projekcie nowelizacji ustawy o PRM - Obrazek nagłówka
Fot. Lukasz Wadolowski / Agencja Gazeta
„Zwracamy uwagę na szereg innych istotnych błędów wskazanych przez niemalże wszystkie konsultujące projekt organizacje” – piszą w swoim stanowisku ratownicy.
[caption id="attachment_8940" align="alignnone" width="620"]Fot. Lukasz Wadolowski / Agencja Gazeta Fot. Lukasz Wadolowski / Agencja Gazeta[/caption]

„Zwracamy uwagę na szereg innych istotnych błędów wskazanych przez niemalże wszystkie konsultujące projekt organizacje” – piszą w swoim stanowisku ratownicy.

Podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych środowisko ratowników z niepokojem prowadziło dyskusję nad przedstawionym przez Ministerstwo Zdrowia projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niezbędnymi zmianami w kluczowych obszarach Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawodu ratownika medycznego. 

Ratownicy w swoim stanowisku wyrażają głęboki niepokój spowodowany niskim poziomem merytorycznym przygotowanego projektu Ustawy z dnia 19.08.2014 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

„Zwracamy uwagę na szereg innych istotnych błędów wskazanych przez niemalże wszystkie konsultujące projekt organizacje” – piszą w swoim stanowisku ratownicy i zwracają uwagę, iż przedstawione propozycje nie rozwiązują większości istotnych problemów  dotyczących właściwego funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, funkcjonowania w ramach systemu innych niż ZRM jednostek systemu, racjonalizacji wyposażenia, właściwej organizacji pracy uwzględniającej bezpieczeństwo i higienę pracy w systemie ratownictwa medycznego oraz wielu innych problemów sygnalizowanych od kilku lat.

Ratownicy nie zapomnieli o ponownym apelu do władz oraz Ministerstwa Zdrowia o doposażenie zespołów ratownictwa w mobilne detektory tlenku węgla, które w świetle przedstawionych wyników badań oraz międzynarodowych rekomendacji, bezwzględnie zwiększają bezpieczeństwo zarówno ratowników jak i poszkodowanych, ich rodzin i bliskich a także świadków zdarzenia.

Stanowisko środowiska ratowników medycznych wobec projektu nowelizacji ustawy o PRM:

Środowisko Ratowników Medycznych obradujące w ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych, po przedstawieniu uwag własnych oraz zapoznaniu się z uwagami innych organizacji (w tym uwagami przedstawicieli administracji rządowej), pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie poziomem merytorycznym przygotowanego projektu Ustawy z dnia 19.08.2014 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. W obecnej sytuacji, zasadne staje się pytanie na podstawie jakich analiz, kalkulacji oraz założeń został on opracowany? Oczekiwania środowiska domagającego się od przedstawicieli Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych oparcia propozycji zmian o badania naukowe oraz doświadczenia płynące z codziennej pracy nie wydają się w naszej opinii zbyt wygórowane.

Oczywiste jest też wskazanie źródeł założeń przekazanego do konsultacji projektu i osób odpowiadających za jego kształt.

Przypominamy, że przedstawione propozycje nie regulują we właściwy sposób kwestii:

1)            Miejsca wykonywania i zakresu wykonywania świadczeń zdrowotnych/medycznych czynności ratunkowych przez ratowników medycznych w fazie przedszpitalnej.

2)            Organizacji nadzoru nad kształceniem, egzaminowaniem, odbywaniem stażu, doskonaleniem zawodowym i reprezentacją grupy zawodowej ratowników medycznych z uwzględnieniem przedstawicieli tej grupy.

3)            Odbywania stażu i organizacji kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne.

4)            Organizacji sposobu dysponowania, opartego o właściwie zdefiniowane parametrów czasu dotarcia uwzględniające rodzaj stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, do którego dysponowany jest zespół ratownictwa medycznego.

5)            Odstąpienia od medycznych czynności ratunkowych oraz właściwej regulacji dalszego postępowania z ciałem osób zmarłych.

6)            Regulacji sposobu działania, dokumentowania i odpowiedzialności w przypadku prowadzonej e-konsultacji.

7)            Liczebności lub właściwej organizacji pracy i wsparcia dla dwuosobowych zespołów ratownictwa medycznego.

8)            Opracowywania standardów postępowania po proponowanym uchyleniu art. 43 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Ratownicy zwrócili też uwagę na szereg innych istotnych błędów wskazanych przez niemalże wszystkie konsultujące projekt organizacje. Dodatkowo, przedstawione propozycje nie rozwiązują większości istotnych problemów  dotyczących właściwego funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, funkcjonowania w ramach systemu innych niż ZRM jednostek systemu, racjonalizacji wyposażenia, właściwej organizacji pracy uwzględniającej bezpieczeństwo i higienę pracy w systemie ratownictwa medycznego oraz wielu innych problemów sygnalizowanych od kilku lat.

Źródło: Społeczny Komitet Ratowników Medycznych

Czytaj także: Śmieciówki batem na ratowników medycznych

 

 

 

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także