Sytuacja w rehabilitacji jest dramatycznie zła

Iwona Schymalla

Opublikowano 27 listopada 2013, 10:11

iwona Fot. MedExpress TV
Iwona Schymalla

Opublikowano 27 listopada 2013, 10:11

 Prawie każdy z nas ma problemy z kręgosłupem, dlaczego i jak przeciwdziałać? O tym z dr. Markiem Krasuskim specjalistą w dziedzinie ortopedii i traumatologii podczas sympozjum naukowego w Konstancinie rozmawiała redaktor naczelna Iwona Schymalla.

„Wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji osób ze schorzeniami kręgosłupa” – taki jest temat konferencji zorganizowanej przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie. Czy dużo osób ma problem ze schorzeniami kręgosłupa?

Problem jest duży. Cytując literaturę blisko 80% populacji, czyli prawie każdy z nas ma jakiś problem z kręgosłupem. Tak się składa że kręgosłup nazywany osiowym organem ruchowym zawiera dwa elementy: kostny (liczne tkanki miękkie)  i nerwowy (rdzeń kręgowy i korzenie). Stąd konsekwencje choroby kręgosłupa są ważne i decydują o naszym życiu i sprawności. Musimy doprecyzować, kiedy i w jakich sytuacjach możemy osobom z bólami kręgosłupa pomagać metodą zachowawczego leczenia, a kiedy musimy proponować zupełnie inne rozwiązania, gównie chirurgiczne. Kolejnym ważnym elementem jest ocena diagnostyki, czyli wykonywanie badań osób z problemami kręgosłupa. Proszę zauważyć, że wśród nich są kosztowne badania, które są dość popularne, takie jak rezonans magnetyczny, wykonywany często na koszt samego pacjenta, a które nie zawsze są konieczne. W trakcie tej konferencji będziemy musieli odpowiedzieć, kiedy takie badania nie trzeba wykonywać, przy czym nie pozostawiać pacjenta samemu sobie, tylko rozwiązać jego problem.

W jakich przypadkach występują przeciwwskazania do rehabilitacji?

Są to przede wszystkim pacjenci z poważanymi zaburzeniami neurologicznymi, którzy w wyniku choroby kręgosłupa doznali niedowładów lub u których badania obrazowe pokazują zagrożenie wystąpienia niedowładów bądź porażeń. Są pewne odcinki kręgosłupa np. szyjny, gdzie zaburzenia mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. To nie są żarty! Te patologiczne zmiany opisane przeze mnie powodują, że chory ma absolutne przeciwwskazania do rehabilitacji. Ma zaś wskazania do natychmiastowego leczenia chirurgicznego.

Jak Pan doktor oceni dostęp pacjentów do rehabilitacji?

Jest to poważny problem wykraczający poza nasze dzisiejsze spotkanie. Lekarz rehabilitacji  jest specjalistą. Dostęp do niego jest tak samo trudny jak do każdego innego lekarza specjalisty. Dodatkowo brak rozwiązań systemowych powoduje, że sytuacja w rehabilitacji jest dramatycznie zła.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30