Szansa na uniwersalną szczepionkę przeciw grypie

Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcy z Nebraska Center for Virology pracują nad szczepionką, której jednorazowe podanie ma chronić przed grypą do końca życia.
Tomasz Kobosz 2017-11-03 11:13

Innowacyjna szczepionka zawiera fragmenty materiału genetycznego wspólne dla czterech najważniejszych typów wirusa grypy.

Testy przeprowadzone na myszach dały obiecujące rezultaty. Zaszczepionym zwierzętom podano śmiertelne dawki siedmiu z dziewięciu najbardziej różniących się między sobą szczepów wirusa grypy. Gryzonie przeżyły, a te, które otrzymały najwyższe dawki szczepionki – nawet nie zachorowały.

Grupę kontrolną stanowiły myszy, którym podano tradycyjną szczepionkę sezonową przeciw grypie (drogą iniekcji lub spreju donosowego). Żadne ze zwierząt z tej grupy nie przeżyło zakażenia „koktajlem” siedmiu różnorodnych wirusów grypy.

Prof. Eric Weaver, szef zespołu badawczego, przestrzega jednak przed wysuwaniem zbyt optymistycznych wniosków z tak wczesnej fazy badań na zwierzętach. Nie ma żadnej gwarancji, że podobna skuteczność nowej szczepionki uda się osiągnąć u ludzi. Nie wiadomo też, na jak długo będzie ona w stanie zapewnić ochronę.

Z drugiej strony, niewątpliwym sukcesem jest wykazanie, że tworzenie skutecznych, uniwersalnych szczepionek przeciwko grypie jest w ogóle możliwe.

Według danych CDC w sezonie 2015–2016 grypą zaraziło się ok. 40 mln Amerykanów, z których 970 tys. wymagało leczenia szpitalnego. Specjaliści szacują, że szczepienia ochronne zapobiegły w tym okresie ok. 1,9 mln zachorowań i 67 tys. hospitalizacji.

Źródła: CDC / OutbreakNewsToday

PDF

Zobacz także