Szczepienia: czy przychodnie łamią prawo?

Medexpress

Opublikowano 07 listopada 2016, 09:11

Little baby get an injection Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 07 listopada 2016, 09:11

Czy świadczeniodawcy łamią prawo, przekazując powiatowym inspektorom sanitarnym dane osobowe dzieci (i ich rodziców), które nie poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym? Tak uważa coraz więcej rodziców, odmawiających zaszczepienia swoich dzieci i kierujących skargi na swoje przychodnie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W związku z tym, że problem narasta, prezes podkarpackiego Porozumienia Zielonogórskiego Mariusz Małecki poprosił Ministerstwo Zdrowia o jednoznaczną interpretację obowiązujących przepisów w tej kwestii.
W piśmie do resortu Małecki wskazuje, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzając obowiązek poddawania się określonym szczepieniom, nie precyzuje zasad przekazywania danych osób, uchylających się od szczepień. Nie są one skonkretyzowane także w rozporządzeniu MZ w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Rodzice, którzy skarżą się do GIODO, podkreślają właśnie brak podstaw prawnych do przekazywania inspektorom powiatowym danych osobowych.
W związku z tymi wątpliwościami prezes podkarpackiego Porozumienia Zielonogórskiego zapytał resort o to, czy świadczeniodawcy są zobowiązani do przekazywania powiatowym inspektorom sanitarnym danych osobowych dzieci, które nie zostały poddane szczepieniom obowiązkowym i czy przekazując te dane nie naruszają przepisów prawa, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Kolejna wątpliwość dotyczy zakresu przekazywanych danych. Inspektorzy domagają się bowiem nie tylko danych dzieci, ale i ich rodziców.
W odpowiedzi dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska wyjaśniła, że podstawą żądań inspektorów w tej kwestii jest ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z ich zapisów wynika, że organy PIS są wierzycielami obowiązku szczepień ochronnych. Tym samym są uprawnione do żądania udostępniania im przez podmioty lecznicze danych osobowych i danych o stanie uodpornienia osób zobowiązanych do poddania się szczepieniom ochronnym oraz danych osobowych ich opiekunów faktycznych lub opiekunów prawnych, zawartych w dokumentacji medycznej.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

FPZ / szczepienia / dane osobowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30