Dr n. farm. Leszek Borkowski:

Szczepienia i zakrzepy - korzyści kontra ryzyko

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 04 maja 2021, 14:43

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 04 maja 2021, 14:43

SARS-CoV-2 ma cztery białka:

 1. Spike glycoprotein (S)
 2. Membrane glycoprotein (M)
 3. Nucleocapsid protein (N)
 4. Envelope protein (E)

Dobrymi antygenami są białka:

 • Spike glycoprotein (S)
 • Membrane glycoprotein (M)
 • Nucleocapsid protein (N)

SARS-CoV-2 wywołuje zakrzepy i zatory.

Obecnie dostępne szczepionki opierają się na immunizacji organizmu szczepionego za pomocą antygenu spike glycoprotein S. Tak wygląda białko S.:

Jeżeli cały patogen wywołuje zakrzepy, to może się zdarzyć, że jedno z jego białek po dostaniu się do organizmu (szczepienia) w ramach rejestrowanych NOP może wywoływać sporadycznie także zakrzepy.

Ważny jest Risk Management Plan – patrzymy, co nam bardziej zagraża. Dlatego zamiast chorować i umierać, wolimy się szczepić i ryzykować niepożądane odczyny poszczepienne. Jak z lotem samolotem.

Nawet szczepionka o ograniczonej skuteczności, która nie zabezpiecza przed zakażeniem, ale łagodzi przebieg kliniczny choroby i redukuje ryzyko śmierci istotnie przyczyni się do znaczącej poprawy sytuacji zdrowotnej na całym świecie.

Jak wynika z komunikatów bezpieczeństwa EMA/PRAC/ zakrzepy żylne po szczepionce AstraZeneca/Vaxzevria /Janssen u pacjentów z małą liczbą płytek krwi są bardzo rzadkim działaniem niepożądanym. W obu tych przypadkach mamy zachowany pozytywny stosunek korzyści do ryzyka.

W USA 79% NOP związanych ze szczepionkami COVID-19 pochodzi od kobiet zgodnie z bazą danych bezpieczeństwa VAERS. Nie na darmo chronimy panie jako osoby subtelne i delikatne.

 • Niezależna jednostka badawcza ds. bezpieczeństwa leków z siedzibą w Wielkiej Brytanii (DSRU) uruchomiła projekt analityczny, aby lepiej zrozumieć dlaczego władze w różnych krajach na podstawie tych samych danych podejmują różne decyzje. Pozwoli to pomóc organom regulacyjnym, przemysłowi farmaceutycznemu oraz administracji ochrony zdrowia lepiej zrozumieć kwestie bezpieczeństwa i zasady łagodzenia obostrzeń. Społeczeństwo chce wiedzieć dlaczego lek wstrzymany czy wycofany w jednym kraju jest dostępny w innym.
 • Podrabiane szczepionki pojawiają się w wielu krajach, co może świadczyć o przewadze popytu nad podażą.
 • Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia uważa, że szczepionka Sputnik V ma niski wskaźnik niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ciekawe, jak funkcjonuje system ich zbierania.
 • Jeśli maleje liczba testów na obecność SARS-CoV-2, to maleje nam liczba nowych zakażeń.
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepionki na covid
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31