Grzegorz Juszczyk: Szczepienia najlepszym sposobem zapobiegania pandemii grypy

183961278 (1)
Thinkstock/GettyImages
- Zastosowanie się do wytycznych na wypadek pandemii grypy pomoże w uporządkowaniu codziennej praktyki w sezonie epidemicznym grypy czyli jesienią i zimą - powiedział Medexpressowi dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.
Martyna Chmielewska 2018-07-11 15:50

- Misją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego jest dzielenie się wiedzą ekspercką i umożliwienie stosowania jej w praktyce. Zdaliśmy sobie sprawę, że od 2009 roku, kiedy pojawiło się zagrożenie pandemią grypy, nie było okazji do przejrzenia procedur, które zapewne były wtedy przygotowane na wypadek działań przeciwepidemicznych - powiedział dyr. NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.

Dyr. NIZP-PZH tłumaczył, że od tamtego czasu pojawiły się nowe wytyczne, dowody naukowe, które przygotowano w formule bardzo syntetycznej i prostej do zastosowania zarówno w dużym podmiocie leczniczym, jak i w małej przychodni. A wszystko po to, żeby w momencie ogłoszenia pandemii grypy zidentyfikować, kto powinien być odpowiedzialny za określone działania, jak zapewnić odpowiedni sposób komunikacji, przygotować się na ewentualne dostawy, dopasować się do możliwych zaleceń ze strony Inspekcji Sanitarnej czy Ministerstwa Zdrowia.

- Liczymy na to, że na podstawie tych wytycznych łatwo będzie można przygotować wewnętrzne procedury i dokument, który mam nadzieje, że będzie użyteczny dopiero wtedy, kiedy dojdzie do ryzyka ogłoszenia pandemii grypy - powiedział dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk. - W praktyce zastosowanie się do tych wytycznych pomoże w uporządkowaniu codziennej praktyki w sezonie epidemicznym grypy czyli jesienią i zimą - dodał.

Zdaniem dyr. NIZP-PZH Grzegorza Juszczyka jednym z kluczowych elementów zabezpieczenia się na ewentualną pandemię jest przygotowanie personelu medycznego czyli zabezpieczenie go przed zachorowaniem. Najlepszą metodą w tej kwestii jest szczepionka.

Więcej szczegółów można uzyskać na stronie: http://www.pzh.gov.pl/konferencja-prasowa-wytyczne-do-przygotowania-placowek-medycznych-na-wypadek-wystapienia-pandemii-grypy/

PDF

Zobacz także