Przegląd prasy: Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 powstanie; kluczowe jest jednak, jak długo będzie chronić

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o walce z epidemią koronawirusa.
Medexpress 2020-10-19 07:00

Ekspert: Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 powstanie; kluczowe jest jednak, jak długo będzie chronić

Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19 - informuje Dziennik Gazety Prawnej.

Marszałkowie województw: Epidemia jest jak wojna, a szpitale zostały bez broni i amunicji, a nawet bez munduru

Konwent Marszałków RP bierze sprawy w swoje ręce i kieruje do Rady Ministrów wnioski dotyczące organizacji ochrony zdrowia w czasie pandemii. Województwa liczą na większe wsparcie rządu w przygotowaniu szpitali do kolejnych etapów walki z koronawirusem. Postulują m.in. zwiększenie wydatków na specjalistyczny sprzęt dla lecznic i zamrożenie cen środków ochrony osobistej - informuje Dziennik Gazety Prawnej.

Pierwsza pomoc w czasie pandemii. Jak postępować, by uratować komuś życie, gdy ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jest wysokie?

Nagłe zatrzymanie krążenia na całym świecie jest główną przyczyną śmierci. Okazuje się, że do większości wypadków dochodzi poza szpitalem: na ulicy, w pracy lub w domu. W Polsce, w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, umiera każdego dnia ok. 90 osób - informuje Polska the Times.

Koronawirus: karetki na podjeździe do szpitala i zgony z powodu braku wolnych łóżek w szpitalach

Lekarzy dziwi, że nikt nie zorganizował dla nich szkoleń z obsługi respiratorów, choć od wiosny wiadomo, że czeka nas druga fala pandemii - informuje Rzeczpospolita.

PDF

Zobacz także