Szpitale znalazły sposób jak zaoszczędzić na podwyżkach dla pielęgniarek

Medexpress

Opublikowano 03 sierpnia 2017, 10:52

Fot. Thinkstock / Getty Images
Medexpress

Opublikowano 03 sierpnia 2017, 10:52

W 2015 r. pielęgniarki wynegocjowały podwyżki i podpisały porozumienie z ministrem zdrowia Marianem Zembalą (zwiększenia kwot przeznaczonych na wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych do 400 zł; zapewnienia corocznego (do 2019 r.) wzrostu średniego miesięcznego wynagrodzenia dla pielęgniarek w wysokości 400 zł rocznie (4 x 400); wprowadzenia mechanizmu gwarantującego utrzymanie uzyskanych podwyżek po 2019 r.; uregulowania kwestii wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej). Podwyżki są wypłacane w formie dodatków do pensji.

Sytuację zmieniła ustawa o minimalnych płacach w zdrowiu. Pielęgniarki alarmują, że teraz dyrektorzy placówek medycznych dodatek Zembali, chcą włączyć do podstawy wynagrodzenia, bowiem taką możliwość daje ww ustawa.

Jak podkreśla OZZPiP "środki zapisane w porozumieniu miały uatrakcyjnić wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej oraz zachęcić do podejmowania tego zawodu w Polsce i zatrzymać emigrację zarobkową. Ustawa o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym (…) miała natomiast spowodować, że w podmiotach leczniczych w których poziomy wynagrodzeń zasadniczych odbiegają od średniej kraju zostanie wymuszony stopniowy ich wzrost".

"W tych warunkach Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych apeluje do Pracodawców, aby realizując stopniowe wzrosty wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych nie posiłkowali się w tym celu środkami otrzymywanymi jako środki oddzielnie wydzielone przez NFZ dla pielęgniarek i położnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Skoro pozostali pracownicy medyczni mają otrzymać wzrosty wynagrodzeń ze środków własnych wypracowanych przez wszystkich pracowników Pracodawcy, to najbardziej sprawiedliwie społecznie byłoby pokrycie tych ustawowych wzrostów dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych także ze środków własnych Pracodawców - apeluje szefowa OZZPiP Krystyna Ptok.

Źródło: OZZPiP

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pielęgniarki / podwyżki dla pielęgniarek
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31