Radosław Lubczyk, Nowoczesna: Telemedycyna to abstrakcja. Nie możemy opierać na niej leczenia pacjentów

Fot. Getty Images/iStockphoto
- Pacjent nie wie, czy zgłasza się do lekarza z błahym problemem. Tylko lekarz może ocenić jego dolegliwości. Załatwianie spraw związanych ze zdrowiem przez telefon nie jest dobrym rozwiązaniem - powiedział Medexpressowi poseł Nowoczesnej Radosław Lubczyk, członek sejmowej Komisji Zdrowia.
Martyna Chmielewska 2019-10-22 13:04

Martyna Chmielewska: Od 1 listopada pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon. Według MZ ma to skrócić kolejki do lekarzy…Co Pan sądzi o tym pomyśle?

Radosław Lubczyk: Jest to dla mnie abstrakcja. Nie można zabraniać pacjentowi wizyty u lekarza. Lekarzowi, który nie widzi pacjenta, trudno jest cokolwiek ustalić. Jeśli zwiększymy liczbę specjalistów w Polsce, zatrzymamy lekarzy w kraju, to kolejki zostaną zmniejszone.

M.Ch.: Pojawiają się głosy, że wiele osób zgłasza się do lekarzy z błahymi dolegliwościami.Telemedycyna ma rozwiązać ten problem. Chodzi o to, aby lekarz mógł poświęcić więcej czasu osobom, które bardzo potrzebują pomocy…

R.L: Wszystko będzie funkcjonować do wydarzenia się pierwszej tragedii. Pacjent nie wie, czy zgłaszają się do lekarza z błahym problemem. Tylko lekarz może ocenić jego dolegliwości. Oczywiście pacjent może wykonać telefon pomiędzy wizytami, żeby uprzedzić lekarza o swoich dolegliwościach. Chodzi o to, żeby lekarz wiedział, co się dzieje z pacjentem. Natomiast załatwianie wszystkiego przez telefon nie jest dobrym rozwiązaniem.

M.Ch.: -To będzie kolejne po e-recepcie rozwiązanie pomocne pacjentom, seniorom. Na pewno będzie wygodniej. To jednak lekarz zdecyduje czy konieczna będzie wizyta w gabinecie czy wystarczy konsultacja telefoniczna - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, cytowany przez polsatnews.pl. Jak Pan się odnosi do tej wypowiedzi?

R.L.: Nie możemy opierać leczenia na telemedycynie. Może być ona jednym z wielu elementów, który pomoże leczyć pacjentów. Ale nie będzie jego głównym narzędziem

PDF

Zobacz także