Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Test oddechowy na malarię?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 10 listopada 2017 12:15

Test oddechowy na malarię? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W powietrzu wydychanym przez osoby zarażone zarodźcami malarii znajdują się związki chemiczne możliwe do wykrycia za pomocą prostego urządzenia, nad którym pracują naukowcy z Washington University.

Zasada działania testowanego już wstępnie w Afryce prototypowego „malariomatu” polega na wykrywaniu w wydychanym powietrzu izoprenoidów (terpenów). Są to związki organiczne podobne do tych, jakie wydzielają np. drzewa iglaste, by zwabić zapylające je owady, w tym komary.

Zdaniem autorów badania, izoprenoidy u chorych na malarię pełnią podobną funkcję – mają przyciągnąć jak najwięcej moskitów, które zarażą się zarodźcami i przeniosą je na kolejnych żywicieli.

Dzięki pracy badaczy z Washington University, ten podstępny mechanizm można teraz będzie obrócić przeciwko pasożytom, wykorzystując go do opracowania szybkiej, taniej i łatwej do przeprowadzenia metody diagnostycznej.

Prototyp wykazał dość wysoką (83 proc.) skuteczność w diagnozowaniu malarii u dzieci. Słabiej wypadły jednak testy na grupie dorosłych. Wynalazcy są jednak zdania, że dzięki pewnym modyfikacjom uzyskają urządzenie możliwe do rutynowego stosowania w każdej grupie wiekowej.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także