Testosteron przyczyną zakrzepów?

Fot. Thinkstock/Getty Images
W ostatnich latach lekarze coraz częściej zlecają mężczyznom w średnim i starszym wieku o obniżonym poziomie hormonów płciowych terapię testosteronem. Nie zawsze jest to bezpieczne – sugerują naukowcy.
Tomasz Kobosz 2016-12-01 22:05

Zespół badaczy z Institute for Epidemiology, Statistics and Informatics GmbH we Frankfurcie postanowił zweryfikować wcześniejsze doniesienia o zwiększonym ryzyku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE – venous thromboembolism) u mężczyzn poddawanych terapii testosteronowej.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne ponad 2,2 mln mężczyzn zawarte w bazie UK Clinical Practice Research Database. Potwierdzona żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zarówno zakrzepica żył głębokich – DVT, jak i zatorowość płucna – PE) wystąpiła u 19 tys. osób. Grupę kontrolną stanowiło 909 tys. mężczyzn w podobnym wieku.

W analizie pacjentów leczonych testosteron podzielono na podgrupy, w zależności od tego, kiedy otrzymywali hormon. Okazało się, że mężczyźni otrzymujący testosteron mieli o 63 proc. podwyższone ryzyko wystąpienia VTE w czasie pierwszych 6 miesięcy leczenia. Największe zagrożeni wystąpieniem zakrzepów odnotowano pomiędzy 3 a 6 miesiącem podawania testosteronu. W kolejnych miesiącach terapii stopniowo się ono obniżało, a po jej zaprzestaniu powoli wracało do poziomu w grupie kontrolnej.

Autorzy podkreślają, że badanie miało charakter retrospektywnej analizy danych, dlatego nie można na jego wyników traktować jako dowodu na przyczynowo-skutkowy charakter zaobserwowanej zależności.

Źródło: MNT

PDF

Zobacz także