Tomasz Latos: powstanie sieć szpitali

Medexpress

Opublikowano 27 wrzesnia 2016, 11:04

Fot. Katarzyna Rainka
Medexpress

Opublikowano 27 wrzesnia 2016, 11:04

- My mówimy: naprawiajmy system, uszczelniajmy jego, wprowadźmy chociażby ustawy o sieci szpitali. Latos przypomniał, że ustawa, która była przygotowana już przez właśnie śp. ministra Religę, nie została przyjęta, bo doszło do wcześniejszego rozwiązania Sejmu. - Złożyliśmy ponownie tę ustawę w 2007 roku już po oddaniu władzy Platformie, Platforma wyrzuciła tą ustawę do kosza, mówiąc do nas jednocześnie, że ustawa jest potrzebna, oni przygotują swoją. No i przez 8 lat nie przygotowali swojej jakiejkolwiek propozycji.
My teraz wychodzimy ponownie z tą ustawą, tak jak i zresztą z innymi, chociażby kwestie związane z naprawą funkcjonowania, poprawą funkcjonowania POZ, czyli medycyny rodzinnej. Też tutaj w przeszłości wiele mówiono, natomiast nikt tego systemu nie naprawiał. Ot, choćby tego, żeby lekarz rodzinny miał osobną pulę pieniędzy na badanie, żeby nie musiał zastanawiać się, czy wysłanie pacjenta na badanie to będzie uszczuplało jego budżet, czy też nie... - powiedział Tomasz Latos.

Cała rozmowa: TU

Przypomnijmy:

Ministerstwo zdrowia chce zbudować sieć szpitali o różnych poziomach referencyjnych.
Szpitale odpowiedniej kategorii będą miały gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń. W sieci znajdą się wszystkie publiczne szpitale, ale już niekoniecznie placówki prywatne - zauważają eksperci Konfederacji Lewiatan.

- Pomysł dotyczący budowy tzw. sieci szpitali nie jest nowy. Postulat ten konsekwentnie zgłaszany przez wszystkie środowiska i ekspertów był do tej pory konsekwentnie odkładany. Teraz ma to się zmienić. I wynika to wprost z dokumentu przygotowanego przez ministra zdrowia „Narodowa Służba Zdrowia" - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W sieci znajdą się wszystkie publiczne szpitale w Polsce. Nie wiadomo za to co ze szpitalami prywatnymi.

Zdaniem Biadun brakuje też odniesienia do jakości i kompleksowości udzielanych usług. Tymczasem prace nad siecią szpitali powinny wyjść od potrzeb pacjentów i analizy tych potrzeb na przyszłość. Pacjenci powinni mieć prawo leczyć się w placówkach oferujących usługi na najwyższym poziomie przez dobrze wyszkolonych specjalistów. Kwestia własności placówki nie powinna mieć żadnego znaczenia. Budowa sieci w oparciu o historyczną wartość (długość posiadanego kontraktu i jego wysokość) w żaden sposób nie zmieni naszej ochrony zdrowia.

Biadun ma nadzieję, że w pracach nad siecią będą brali udział specjaliści, którzy bez nacisków politycznych przygotują dokument oparty na:
1) wskazaniu zakresu świadczeń, których udzielanie ma charakter podstawowy dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów;
2) spełnieniu przez poszczególne placówki kryteriów jakościowych oraz posiadania akredytacji;
3) dostępnych zasobach (finansowych i kadrowych).

Źródło: Polskie Radio/Konfederacja Lewiatan

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Tomasz Latos / sieć szpitali
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30