Przewodniczący OZZRM:

Trzeba utworzyć dodatkowe pasy na jezdni dla zespołów ratownictwa medycznego

Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2020, 10:08

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2020, 10:08

Co Pan sądzi o pomyśle wprowadzenia trzeciego sygnału?

Jest to ważne, ale nie najważniejsze. Sygnały ułatwiają przejazd. Karetki pogotowia są dużymi pojazdami i nie wszędzie wjadą. W przypadku zakorkowanej ulicy kierowca nie będzie miał gdzie zjechać, aby wyminąć pojazdy. Warto byłoby utworzyć dodatkowe pasy na jezdni dla zespołów ratownictwa medycznego, Straży Pożarnej i innych pojazdów uprzywilejowanych. Myślę, że można byłoby wprowadzić inne rzeczy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Jakie?

Mam na myśli nowelizację Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wprowadzenie ustawy o samorządzie, ujednolicenie i standaryzacja sprzętu, wprowadzenie uprawnień emerytalnych dla ratowników, zwiększenie budżetu na ratownictwo medyczne, jednolite zasady zatrudniania i wynagrodzenia w całej Polsce, dowolność wyboru umów, na podstawie których ratownicy powinni być zatrudniani.

Jakie zmiany należy wprowadzić, aby ułatwić karetkom przejazd?

Trzeci sygnał nie przyspieszy przyjazdu karetki pogotowia. Sygnał ułatwi jedynie przejazd. Karetki pogotowia są dużymi pojazdami i nie wszędzie wjadą. W przypadku zakorkowanej ulicy kierowca nie będzie miał, gdzie zjechać, aby wyminąć pojazdy. Warto byłoby utworzyć dodatkowe pasy na jezdni dla zespołów ratownictwa medycznego, Straży Pożarnej i innych pojazdów uprzywilejowanych.

Jak Pan ocenia działanie korytarza życia?

Korytarz życia funkcjonuje od niedawna. Duża grupa kierowców zachowuje się zgodnie z nowymi przepisami. Niestety większość z nich stosuje stare nawyki. Dlatego korytarz życia nie działa tak jak powinien.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Piotr Dymon / Państwowe Ratownictwo Medyczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30