Tydzień w 7 zdaniach, czyli najlepsze cytaty tygodnia

Medexpress

Opublikowano 07 sierpnia 2017, 08:38

Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 07 sierpnia 2017, 08:38

- Wreszcie doszliśmy do momentu, kiedy za jakość, potwierdzoną certyfikatem akredytacyjnym Centrum Monitorowania Jakości - a tak naprawdę Ministerstwa Zdrowia - będziemy premiować szpitale – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz (Rynek Zdrowia).

- Pakiet onkologiczny działa – chwali swój projekt były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Rzeczpospolita).

- Kompetencje Pana Marcina Czecha są bardzo duże i wreszcie można powiedzieć, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Liczymy na to, że nasze rozmowy będą dzięki temu w najwyższym stopniu merytoryczne i konkretne. Mamy nadzieję, że nadchodzi dobry „klimat” na zmiany w polityce lekowej państwa – ocenia Irena Rej prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska (Pharma Daily).

- Miejsce, w którym jest Europejska Agencja Leków musi zapewniać odpowiednie otoczenie, a Polska to miejsce, w którym mamy co roku 2 tys. absolwentów studiów farmaceutycznych, 3,5 tys. absolwentów studiów medycznych, mamy świetnie przygotowanych informatyków i ponad 100 firm, które produkują leki, oraz 12 uniwersytetów, na których odbywa się kształcenie w zakresie farmacji – przekonuje minister Konstanty Radziwiłł (PAP).

- Koordynatorem pacjenta w systemie POZ ma być lekarz i ten fakt wymaga podkreślenia, chociaż budzi wątpliwości pielęgniarek - mówi wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król (Dziennik Gazeta Prawna).

- Polskich polityków powinien zawstydzić parlament rumuński, bo wyraził zgodę na wprowadzenie podwyżek w sektorze publicznym o 25 proc. od 1 stycznia przyszłego roku, a dla pracowników medycznych dodatkowo o kolejne procenty od 1 marca. Jako powód podano odpływ lekarzy z kraju. A tymczasem u nas przy wyborach złotoustych nie brakowało, ale kiedy przyszło do uchwalania podwyżek, rzucono okruchy, podając powód, że tylko tyle można dać – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (Gazeta Lekarska).

- Należy podkreślić, że problem udzielania przez lekarzy i pielęgniarki świadczeń zdrowotnych na rzecz kontrolowanych podmiotów na podstawie różnych stosunków prawnych, w tym stosunku pracy, z naruszeniem prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego nadal pozostaje nierozwiązany pod względem prawnym. Uregulowanie tej kwestii wymagałoby wprowadzenia zmian systemowych, w tym zmiany przepisów prawa pracy oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodów medycznych, m.in. zawodu lekarza, tak by nie budziły istniejących wątpliwości interpretacyjnych i eliminowały możliwość omijania prawa - wskazuje Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy (Medexpress).

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

podwyzki / pakiet onkologiczny / Marcin Czech
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31