Prof. Rodryg Ramlau: Tylko ścisła współpraca rejestrów medycznych może dać pełny obraz sytuacji

sb10069478a-001
Thinkstock/GettyImages
O tym jak powinny funkcjonować rejestry medyczne w Polsce oraz o planach utworzenia rejestru raka płuca rozmawiamy z Prof. Rodrygiem Ramlauem, Prezesem Polskiej Grupy Raka Płuca.
Paweł Grzybowski 2017-08-21 09:55

Jakie zastosowanie w leczeniu raka płuca mogą mieć rejestry medyczne?

To trudny temat. Uważam, że prawidłowo prowadzony rejestr jest kopalnią wiedzy na temat naszych chorych. Wyobrażam sobie, że taki kompleksowy rejestr nowotworów w Polsce powinien zawierać nie tylko informację o samym rozpoznaniu procesu nowotworowego, ale także o każdym etapie terapii u danego chorego. Tylko wtedy będziemy wiedzieć czy nasze działania i zmiany postępowania przynoszą korzyść chorym, czy nie oraz będziemy mogli wyciągać daleko idące wnioski, modyfikować oraz poprawiać nasze zachowania medyczne.

Czy są plany utworzenia takich rejestrów?

One cały czas są w planach unowocześniania. Teraz jest propozycja utworzenia kolejnego rejestru raka płuca. W tym przypadku zależy nam na ścisłej współpracy między Krajowym Rejestrem Nowotworów (KRN) a rejestrem raka płuca oraz wszystkimi kolejnymi nowo powstającymi rejestrami, by dane z nich wynikające były jak najbardziej kompleksowe.

PDF

Zobacz także