Udana seria operacji „człowieka-drzewo”

Fot. Youtube
Sukcesem zakończyły się przeprowadzony przez indyjskich chirurgów zabiegi usuwania zmian skórnych u pacjenta z dysplazją Lewandowsky'ego-Lutza.
Tomasz Kobosz 2017-01-16 13:45

Dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza (Epidermodysplasia verruciformis, EV) to rzadka choroba skóry spowodowana wirusami HPV (typy 5, 8 i 14) u osób z mutacją jednego z dwóch genów na chromosomie 17 – EVER1 lub EVER2.

Wykwity skórne w EV pojawiają się zwykle w dzieciństwie i nasilają przez całe życie (najczęściej występują na czole, grzbietach dłoni, przedramionach, podudziach, z czasem na niemal całym ciele). Zmiany te stanowią punkt wyjścia raków skóry. W zaawansowanej fazie choroby ciało pacjenta pokrywają duże wykwity przypominające korę drzewa.

Nazywany „człowiekiem-drzewem”, 27-letni mieszkaniec Bangladeszu – Abul Bajandar – choruje na dysplazję Lewandowsky'ego-Lutza od kilkunastu lat. Ogromne naroślą pokryły mu niemal całkowicie powierzchnię jego dłoni i stóp. W ciągu ostatnich kilki lat stały się tak olbrzymie, że uniemożliwiły mu normalne funkcjonowanie, w tym zajmowanie się dzieckiem. Zwykłe przytulenie córki stało się jego największym marzeniem.

Chirurdzy z Dhaka Medical College Hospital postanowili pomóc mu je spełnić. Serię bezprecedensowych operacji rozpoczęto w styczniu 2016. W sumie przeprowadzono ich 16. Krok po kroku usuwano zmiany, odsłaniając kolejne partie skóry. W końcu pacjent „odzyskał” ręce i stopy – może znów widzieć swoje palce i normalnie posługiwać się dłońmi.

Niestety, nie ma jednak żadnej gwarancji, że zmiany nie powrócą. Farmakoterapia jest u chorych na EV w zasadzie nieskuteczna, przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę.

Źródło: Science World Report

PDF

Zobacz także