Pacjent a epidemia - Interaktywny poradnik dla pacjentów

Udar mózgu w czasie pandemii

Medexpress

Opublikowano 15 czerwca 2020, 10:30

Medexpress

Opublikowano 15 czerwca 2020, 10:30

Kolejny odcinek cyklu „Pacjent a epidemia” - Interaktywny poradnik dla pacjentów z chorobami przewlekłymi poświęcony był udarom mózgu. Naszym gościem był prof. Bartosz Karaszewski, Główny Ekspert ds. Udaru Ministerstwa Zdrowia - Mapy Potrzeb Zdrowotnych, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych.

Udar mózgu to jedna z tych powszechnych, groźnych i wymagających natychmiastowej pomocy chorób, na które ryzyko zachorowania nie maleje w okresie pandemii. Choroby ostre stanowiące zagrożenie życia, takie jak udar mózgu, powinny, i na tę chwilę mogą być leczone, tak skutecznie jak w normalnych, w rozumieniu epidemicznym, warunkach.

Aktualnie większość oddziałów udarowych w Polsce działa bez zmian. Strach przed zakażeniem koronawirusem nie powinien powstrzymywać nikogo przed bezzwłocznym skontaktowaniem się z pogotowiem ratunkowym w przypadku objawów charakterystycznych dla chorób takich jak np. udar mózgu czy zawał serca. Brak reakcji lub zbyt późne wezwanie pomocy medycznej może spowodować, że wiele osób straci szansę na dalsze życie w sprawności.

Polsce co roku ok. 80 000 osób doznaje udaru mózgu, a ok. 30 000 osób z jego powodu umiera. Nie możemy zapomnieć, że schorzenie to może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Każdy powinien znać podstawowe objawy tej choroby, takie jak np.: opadnięty kącik ust, zaburzona mowa, niedowład nogi i/lub ręki, zawroty głowy, zaburzenia widzenia - przy czym nie wszystkie te symptomy muszą wystąpić jednocześnie.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

udar mózgu / pacjent a epidemia / Bartosz Karaszewski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28