Umiarkowane picie nie szkodzi przy niewydolności serca

Fot. Getty Images/iStockphoto
Osoby w wieku powyżej 65 lat ze świeżo zdiagnozowaną niewydolnością serca mogą pić umiarkowane ilości alkoholu bez obaw o pogorszenie stanu zdrowia – donoszą amerykańscy naukowcy na łamach JAMA Network Open.
Tomasz Kobosz 2019-01-02 14:17

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis przeanalizowali dane z badania Cardiovascular Health Study. Zbierane w latach 1989-1993 dane ojejmowały 5888 dorosłych pacjentów korzystających z Medicare.

W okresie 9-letniej obserwacji niewydolność serca rozwinęła się u 393 uczestników (średnia wieku - 79 lat). W celu przeprowadzenia analizy, osoby te podzielono na cztery grupy:

  1. abstynenci,
  2. pijący w przeszłości (przed rozpoczęciem badania),
  3. pijący do 7 porcji alkoholu tygodniowo (za „porcję” przyjęto 14 g czystego alkoholu),
  4. pijący 8 lub więcej porcji alkoholu na tydzień.

Po uwzględnieniu wpływu innych czynników ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych (takich jak wiek, płeć, status materialny, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi), okazało się, że u osób z niewydolnością serca pijących do 7 porcji alkoholu na tydzień całkowity czas przeżycia był dłuższy o średnio 383 dni - w porównaniu do abstynentów z tym schorzeniem.

– Pacjenci ze świeżo zdiagnozowaną niewydolnością serca często pytali mnie, czy powinni zaniechać zwyczaju wypijania lampki wina co wieczór. Do tej pory nie mogłem udzielić im jednoznacznej odpowiedzi – mówi prof. David L. Brown, główny autor. – Choć od dawna dysponowaliśmy danymi świadczącymi o kardioprotekcyjnym wpływie umiarkowanych dawek alkoholu, pochodziły one w większości z badań z udziałem osób zdrowych. Nie było pewności, czy podobny efekt występuje także u pacjentów z już rozpoznaną niewydolnością serca. Nasza analiza pokazała, że osoby, które piły umiarkowanie przed rozpoznaniem niewydolności serca, mogą nadal to robić. Jednak decyzję tę zawsze najlepiej podjąć w porozumieniu z lekarzem – radzi prof. Brown.

Badanie miało charakter analizy retrospektywnej, nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy związek pomiędzy umiarkowanym piciem a dłuższym czasem przeżycia osób z niewydolnością serca rzeczywiście ma charakter przyczynowo-skutkowy. Teoretycznie możliwe jest, że istnieje jakieś inne czynnik lub kombinacja czynników (wspólnych dla umiarkowanie pijących), które dają opisane korzyści zdrowotne.

Źródło: MedicalXPress

PDF

Zobacz także