Urolodzy chcą, aby rak pęcherza zawsze mógł świecić na różowo

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 marca 2016, 12:04

Fot. Thinkstock / Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 marca 2016, 12:04

Rak pęcherza moczowego to jeden z najgroźniejszych i najczęściej nawracających znanych nowotworów. W przypadku podejrzenia tej choroby, dla pacjenta niezwykle ważna jest szybka oraz precyzyjna ścieżka diagnostyczna. Niestety rozpoznanie często przychodzi zbyt późno, czego skutki mogą być tragiczne.

Rokowania dla polskich pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są dużo gorsze niż dla tych w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie około 75–80 proc. nowotworów wykrywanych jest we wczesnym stadium. W Polsce duża większość wykrywanych nowotworów jest w stanie zaawansowanym , a ponad 30 proc. z nich wymaga agresywnego leczenia – usunięcia pęcherza. Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że w Polsce wciąż umiera na tę chorobę 50 proc. zdiagnozowanych pacjentów.

W opinii ekspertów, autorów raportu „Rak pęcherza moczowego – nowotwór zapomniany”, jedną z ważniejszych zmian systemowych, mających na celu poprawę tych alarmujących danych, jest objęcie szerszą refundacją substancji, która znacznie ułatwia diagnostykę tego nowotworu oraz jego leczenie.

Substancja, o której mowa używana jest przy zabiegu cystoskopii. Jej użycie w połączeniu ze światłem niebieskim pozwala na dokładne zlokalizowanie zmian nowotworowych w pęcherzu.

Paradoks polega na tym, że NFZ refunduje użycie preparatu, ale tylko w procesie oceny zmian nowotworowych. Zwrot kosztów natomiast nie obejmuje wykorzystania go podczas ich usuwania. W praktyce oznacza to, że lekarze nie zawsze są w stanie usunąć wszystkie zmiany nowotworowe jakie dostrzegli podczas diagnozy w świetle niebieskim, ponieważ w świetle białym (wykorzystywanym w standardowym zabiegu) po prostu nie będzie ich widać.

Jak ogromna jest to różnica, widać na poniższym zdjęciu. Po lewej - obraz pęcherza w świetle białym, po prawej zaś - obraz z użyciem fotouczulacza i światła niebieskiego.

- Polskie Towarzystwo Urologiczne traktuje obecnie poprawę standardów leczenia raka pęcherza moczowego w Polsce jako jeden z priorytetów. Przeżywalność pacjentów z tym typem nowotworu jest w Polsce znacząco niższa niż w większości krajów Unii Europejskiej, co wynika między innymi z braku dostępu pacjentów do najnowocześniejszych technologii medycznych, takich jak np. zastosowanie substancji fotouczulającej podczas zabiegu usunięcia zmian w pęcherzu moczowym. W świetle dostępnych badań, technologia ta pozwala znacząco wydłużyć czas do nawrotu choroby, dzięki bardziej precyzyjnemu usunięciu zmian nowotworowych w pęcherzu moczowym, a tym samym przyczynia się do poprawy rokowań u pacjentów i realnie wydłuża im życie – podkreśla prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak pęcherza moczowego / urologia / uroonkologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30