USA: 9 ciąż u zakażonych wirusem zika

Fot. Thinkstock/Getty Images
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych zakażenie wirusem zika u kobiety w ciąży potwierdzono jak dotąd w 9 przypadkach.
Tomasz Kobosz 2016-02-29 23:53

Zakażenie wirusem zika wykryto u 9 ciężarnych Amerykanek na 257 przebadanych pod tym kątem. Wszystkie kobiety przebywały wcześniej w jednym z krajów Ameryki Południowej i Środkowej.

Trzy z nich już urodziły – w dwóch przypadkach dzieci były zdrowe, ale jedna z zakażonych urodziła dziecko z małogłowiem. Dwie kolejne kobiety poroniły, a dwie poddały się aborcji (w tym jedna po tym, jak badania wykazały, że główka płodu nie rozwija się prawidłowo).

Wirus zika pojawił się już w sumie w ponad 30 krajach. Najpoważniejsza sytuacja panuje w Brazylii. Odnotowano tam już ponad 4,3 tys. przypadków małogłowia, najprawdopodobniej spowodowanego infekcją wirusem zika.

Przypadki zarejestrowane w Europie (2 Czechów, 3 trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów, 1 Hiszpanka) dotyczą jak na razie wyłącznie osób, które podróżowały do Ameryki Południowej.

Źródło: CDC / BBC

PDF

Zobacz także