Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

USG tarczycy – przebieg, wskazania, przygotowanie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2022 11:31

USG tarczycy – przebieg, wskazania, przygotowanie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Jest odpowiedzialna za kontrolę i regulację wielu tkanek oraz za pracę hormonów płciowych. I choć tarczyca jest naprawdę niewielka, to jakiekolwiek zaburzenia jej pracy, mogą się silnie wpływać na pogorszenie się stanu organizmu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zbadanie jej stanu, jest właśnie USG. Jak wygląda badanie ultrasonograficzne tarczycy?

Kiedy warto wykonać badanie USG tarczycy?

USG tarczycy to badanie obrazowe, które pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w wyglądzie gruczołu. Warto wykonać je profilaktycznie raz na kilka lat. W przypadku chorób związanych z tarczycą, lepiej robić je częściej — na przykład wraz z innymi badaniami profilaktycznymi.

Jednak regularne badanie tarczycy (więcej o diagnostyce przeczytasz tutaj: https://polmed.pl/badania/diagnostyka-chorob/diagnostyka-chorob-tarczycy/) poprzez USG nie jest popularną praktyką. Większość pacjentów wykonuje je w celach uzupełniających, w przypadku złych wyników laboratoryjnych TSH oraz FT3 i FT4. Inne wskazania do przeprowadzenia USG tarczycy to między innymi:

  • wyczuwalne zmiany w obrębie tarczycy
  • powiększenie gruczołu
  • podejrzenie nowotworu tarczycy
  • problemy z przełykaniem
  • duszności.

USG tarczycy wykonuje się także przy diagnostyce chorób, takich jak nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Dzięki niemu wykryta może zostać również choroba Hashimoto. Badanie takie warto wykonać także w przypadku wystąpienia popularnych objawów towarzyszących takim schorzeniu. Do najczęstszych zalicza się to przyrost masy ciała, senność, apatia, ciągłe uczucie zmęczenia, czy też nadmierne wypadanie włosów.

Badanie USG jest nie tylko skutecznym sposobem na wykrycie chorób tarczycy - to także jedyny sposób na zdiagnozowanie nowotworu tego gruczołu. Jeśli w rodzinie były takie przypadku, zaleca się przeprowadzać USG tarczycy minimum raz na dwa lata.

Jak przygotować się do badania USG tarczycy?

USG tarczycy to badanie, do którego właściwie nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. W przeciwieństwie do badań laboratoryjnych z zakresu diagnostyki tarczycy, tutaj nie wymagane jest przychodzenie na czczo, czy też niepicie kawy. Ważne jest jednak, aby na badanie przyjść odpowiednio ubranym. To ułatwi jego przebieg zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Tarczyca mieści się w obrębie szyi i dekoltu, dlatego też te okolice najlepiej mieć już odsłonięte. Dzięki temu nie trzeba będzie dodatkowo ściągać żadnych ubrań. To samo dotyczy także biżuterii. Na USG tarczycy lepiej nie zakładać żadnych łańcuszków, korali i innych tego typu elementów. Warto wziąć też pod uwagę, że na całej szyi zostanie rozprowadzony specjalny żel, w związku z czym wcześniejsze nakładanie na nią makijażu także nie jest wskazane.

Jeśli wcześniej wykonywaliśmy już inne badania diagnostyczne tarczycy, to koniecznie weźmy je ze sobą na USG. Wyniki TSH, czy też FT3 i FT4 mogą okazać się bardzo przydatne. To samo dotyczy wyników badań USG tarczycy wykonywanych w przeszłości.

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie UDG tarczycy jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. W związku z tym więc, szykując się na nie, nie trzeba się właściwie niczego obawiać. Do wykonywania USG lekarz wykorzystuje właściwie jedynie dwie rzeczy, czyli specjalną głowicę aparatu USG oraz specjalny żel, który sprawia, że może ona sunąć lekko po skórze. Badanie polega na przesuwaniu takiej głowicy po badanym obszarze. Jedyne, co może sprawić więc lekki dyskomfort, to chłód żelu, czy też dociskanie głowicy.

Czas trwania takiego badania jest zależny od wielu czynników. Przeważnie trwa jednak około 10 minut. Może zdarzyć się jednak, że lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości. W takiej sytuacji wizyta może się nieco przedłużyć. Po badaniu można powrócić do wykonywania codziennych czynności. Nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, czy też innych tego typu aktywności.

A gdzie właściwie udać się z wynikami badania? To już zależy w jakim celu je wykonywaliśmy. Jeśli wskazaniem były nieprawidłowe wyniki związane z chormonami tarczycy, należy skierować się z nimi do swojego endokrynologa.

Gdzie wykonać USG tarczycy?

USG tarczycy to badanie, które można wykonać zarówno prywatnie, jak i na Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście, aby skorzystać z tej drugiej opcji i zrobić badanie bezpłatnie, należy wcześniej udać się do specjalisty i otrzymać odpowiednie skierowanie. Niestety, ale w praktyce terminy na USG tarczycy z NFZ są zwykle bardzo odległe w związku z czym trzeba na nie bardzo długo czekać. Na szczęście są jeszcze wizyty prywatne. Ich dostępność jest bardzo duża, a ceny wcale nie są tak wysokie.

Na badanie USG tarczycy można umówić się bez dzwonienia i wychodzenia z domu. Wizytę w wybranym centrum diagnostycznym wykupimy bowiem w łatwy sposób przez internet. Cena wykonania USG tarczycy może być wtedy znacznie niższa, niż przy zwykłej wizycie, bez rezerwacji terminu online. Całkowity koszt zależy oczywiście jednak od kliniki, w której robione będzie badanie. Warto wybrać taką, w której pracują sprawdzeni i rekomendowani przez pacjentów lekarze.

Podobne artykuły

tarczyca
29 stycznia 2024
86498561
26 lutego 2020
IMG_8832
30 września 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także