Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
PPOZ

Ustawa „za życiem” wymaga zmiany

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 10 lipca 2017 13:00

Ustawa „za życiem” wymaga zmiany - Obrazek nagłówka
Lekarze uważają, że zapisy ustawy „Za Życiem“ pomijają znaczną część ciężko chorych dzieci.
Zgodnie z zapisami ustawy „za życiem” - dziecko, u którego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu - ma (według wskazań medycznych) nieograniczony dostęp do wyrobów medycznych, a w szczególności do środków higienicznych. Pozostałych ciężko chorych pacjentów do 18 roku obowiązują limity.  
 
- Uważamy, że to nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale aktualny ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych, ułatwiających codzienną opiekę - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 
 
Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorcom do 18 roku życia przysługuje (w oparciu o zaświadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź innego wymienionego w tym przepisie lekarza oraz na podstawie zlecenia osoby uprawnionej) prawo do wyrobów medycznych według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania. Warunkiem jest, by u dziecka stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
 
- W zapisach ustawy „za życiem”, którą akceptujemy, pominięto jednak pozostałych pacjentów do 18 roku życia, u których ciężkie upośledzenie albo choroba są wynikiem innych okoliczności niż powikłania w okresie ciąży, czy porodu, a są na przykład spowodowane urazami, zakażeniami septycznymi czy powikłaniami po chorobie meningokokowej -  mówi Bożena Janicka.
 
O podjęcie pilnych działań mających na celu zrównanie praw wszystkich ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci - lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do premier Beaty Szydło.
 
-  Dzieci, u których choroba, czy niepełnosprawność nie wywodzą się z okresu prenatalnego, czy porodu, również na co dzień zmagają się z ogromnym cierpieniem. Wymagają stałej i ciągłej opieki ze strony swoich rodziców i najbliższych. Uważamy, że tacy pacjenci również powinni mieć wsparcie ze strony państwa, które powinno zagwarantować im takie samo prawo do leczenia oraz opieki. Liczymy, że pani premier podejmie stosowne działania w tym zakresie - podkreśla Bożena Janicka.
 
Źródło: PPOZ

Podobne artykuły

PRW20140402_29
22 listopada 2021
NIK-P-20_052-realizacja-zadan-NFZpdf---Adobe-Acro
9 listopada 2021
Sejm of the Poland Republic
27 października 2020
sejm
27 października 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.