Uwaga na leki powodujące depresję

Fot. Getty Images/iStockphoto
Ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów przyjmuje leki Rx, które mogą powodować depresję i zwiększać ryzyko samobójstwa. Najgorsze jest jednak to, że pacjenci i część lekarzy nie zdają sobie sprawy z takiego zagrożenia – alarmują naukowcy z University of Illinois in Chicago.
Tomasz Kobosz 2018-07-10 13:12

Badacze przeanalizowali pochodzące z lat 2005-2014 dane o zużyciu leków Rx przez ponad 26 tys. dorosłych mieszkańców USA.

Okazało się, że ponad 200 powszechnie stosowanych leków wydawanych na receptę ma wśród potencjalnych działań niepożądanych depresję lub wzrost ryzyka popełnienia samobójstwa. Są wśród nich m.in. preparaty antykoncepcyjne, hipotensyjne, nasercowe, przeciwwrzodowe i przeciwbólowe.

Stosowanie jednocześnie leków z kilku spośród tych grup (a jest to bardzo częste) dodatkowo zwiększa ryzyko depresji – podkreślają autorzy publikacji na łamach JAMA.

Około 15 proc. dorosłych, którzy jednocześnie stosowali trzy lub więcej z tych leków doświadczało depresji w porównaniu z zaledwie 5 proc. w grupie kontrolnej (osoby nie zażywające żadnych leków) oraz z 7 proc. wśród pacjentów stosujących jeden lek i 9 proc. u osób stosujących jednocześnie dwa leki.

- Polipragmazja może znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresji. Pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia muszą być tego świadomi. Trzeba też podkreślić, że wiele leków, które mogą się do tego przyczynić jest dostępnych bez recepty – tłumaczy prof. Dima Qato z UIC College of Pharmacy, główny autor.

Źródło: Newsmax

PDF

Zobacz także