Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Uzdrowiska potrzebują pomocy Rządu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 marca 2020 11:47

Uzdrowiska potrzebują pomocy Rządu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W 46 miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce działalność lecznicza prowadzi ponad 270 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego — są to przedsiębiorstwa (spółki) i podmioty dające łącznie pracę około 100 tys. pracowników zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach oraz w bezpośrednim otoczeniu uzdrowisk. W podmiotach tych stacjonarnie i ambulatoryjnie leczy się rocznie ponad 800 tys. pacjentów. Przychody tych przedsiębiorców praktycznie w 100% uzależnione są od środków publicznych pochodzących z realizacji umów na świadczenia zdrowotne i rehabilitację z NFZ i ZUS.
Na mocy Rozporządzenia MZ z dnia 13 marca bieżącego roku (Dz.U. z 13 marca poz. 433) przedsiębiorcy uzdrowiskowi od dnia 14 marca 2020 r. nie przyjmują i nie leczą nowych pacjentów z NFZ, ZUS, PFRON oraz gości komercyjnych, przebywających w ramach turystyki zdrowotnej.
Jak podkreśla Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, zrozumiała ze względów epidemicznych decyzja rządu o wstrzymaniu leczenia wszystkich pacjentów w uzdrowiskach, jednocześnie pozbawia te przedsiębiorstwa jakichkolwiek przychodów, koniecznych do zatrudnienia pracowników i realizacji wypłat wynagrodzeń oraz utrzymania całej infrastruktury uzdrowiskowej.
Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich po analizie tzw. tarczy antykryzysowej sygnalizuje konieczność uwzględnienia w pakiecie osłonowym (jeszcze na etapie prac legislacyjnych), rozwiązań specjalnych adresowanych do przedsiębiorstw, których przychody w ca. 100% uzależnione są od środków publicznych państwa, tj. od realizacji umów na świadczenie zdrowotne i rehabilitację z NFZ, ZUS, PFRON.
Do Mateusza Morawieckiego skierowano pismo w tej sprawie.
"Szanowny Panie Premierze, dziękując za rozwiązania zawarte w pakiecie antykryzysowym, które tylko w pewnym zakresie mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców uzdrowiskowych uzależnionych pod względem przychodów niemal w 100% od budżetu, wnosimy jednak o przyjęcie nadzwyczajnych rozwiązań dla branży uzdrowiskowej.
Naszym zdaniem oraz przedsiębiorców, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie, niezbędne są, wypracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Płatnika NFZ oraz Ministerstwo Rozwoju, natychmiastowe rozwiązania i działania osłonowe dla całej branży, które zapobiegną bankructwom przedsiębiorstw i likwidacji branży uzdrowiskowej.
Należy podnieść, że przedsiębiorstwa uzdrowiskowe w pierwszej kolejności:
1. Poniosły stratę finansową w pierwszym miesiącu 2020 r. z uwagi na niedojazdy pacjentów spowodowane informacjami w mediach przedstawicieli Rządu i lekarzy o rozwijającej się epidemii, o czym pisaliśmy w naszym poprzednim wystąpieniu z 1 1 marca br.
2. Utraciły przychody (poniosły stratę finansową) od dnia 14 marca 2020 r. z uwagi na ogłoszenie przez MZ stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce (podstawa prawna RMZ z dnia 13 marca br. Dz.U. poz. 433) i zalecenie nie przyjmowania nowych pacjentów na pobyty lecznicze NFZ, ZUS, PFRON oraz gości komercyjnych w ramach turystyki zdrowotnej."
Źródło: UUP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także