V Forum Psychoonkologii Stowarzyszenia UNICORN

Forum Psychoonkologii dla Pacjentów, ich Bliskich, Profesjonalistów i Pracodawców organizowane jest przez Stowarzyszenie UNICORN już po raz piąty. Odbędzie się ono 26 listopada wyłącznie w formule online. Jego celem jest wzajemna wymiana doświadczeń i wsparcie psychologiczne pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową oraz wszystkich osób z ich otoczenia, zaangażowanych w opiekę i leczenie.
Medexpress 2020-11-19 15:12

W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce wzrosła dwukrotnie i obecnie są one drugą najczęstszą przyczyną zgonów, po chorobach układu krążenia. Stanowią rocznie 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% wśród kobiet. Według prognoz ekspertów liczba ta będzie się zwiększać. Wzrost ilości diagnoz nowotworowych wynika m.in. ze zjawiska starzenia się społeczeństwa. 70% zachorowań u mężczyzn i 60% u kobiet występuje po 60. roku życia. Olbrzymie znaczenie ma działanie czynników środowiskowych, takich jak np. nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zanieczyszczenie powietrza, mała aktywność fizyczna oraz palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Po usłyszeniu diagnozy, poza leczeniem farmakologicznym, pacjenci onkologiczni potrzebują wsparcia psychologicznego. Stąd narodziła się idea Forum Psychoonkologii dla Pacjentów, ich Bliskich, Profesjonalistów i Pracodawców.

Tegoroczne Forum poruszać będzie tematy z dziedziny psychologii, psychoonkologii, dietetyki, rehabilitacji, medycyny i wielu innych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – osoby chore, ich bliskich, personel medyczny, studentów, a także pracodawców.

Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co zrobić w zetknięciu z diagnozą, jak pomóc sobie i bliskim. Większość z nas wie, jak istotna jest rola stanu psychicznego w chorobie, dlatego na każdym jej etapie, a najlepiej tuż po usłyszeniu diagnozy, warto zadbać o to, aby w psychice „dobrze się działo”. W tym właśnie możemy pomóc. Dobrze jest wykorzystać swój potencjał, bo nie tylko leki leczą – mówi Jerzy Stuhr, Ambasador Stowarzyszenia UNICORN zachęcając do udziału w Forum.

Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń i stworzenie okazji do rozmowy pacjentów, ich bliskich, personelu medycznego różnych specjalności, studentów, a także instytucji, organizacji i firm, które praktycznie i aktywnie pomagają osobom dotkniętym problemem choroby nowotworowej – zarówno w temacie leczenia medycznego, pomocy psychologicznej, jak i każdego rodzaju wsparcia w leczeniu i powrocie do aktywności po chorobie.

Tradycyjnie otwarcia Forum dokonają Barbara i Jerzy Stuhrowie. Równolegle będą prowadzone sesje główne dla dwóch grup: pacjentów i ich bliskich oraz dla profesjonalistów. Dodatkowo odbędą się warsztaty tematyczne w blokach przeznaczonych dla chorych i ich bliskich, lekarzy i profesjonalistów oraz pracodawców. Sesje warsztatowe będą okazją do rozmowy ze specjalistami w mniejszej grupie oraz do wybrania zajęć, które najlepiej odpowiadają na potrzeby danego odbiorcy. Uwaga, ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego warto jak najszybciej zarejestrować się na Forum.

Organizowane zajęcia pomogą uczestnikom oswoić chorobę i nauczyć się żyć w nowej sytuacji. Choroba nowotworowa dotyka nie tylko pacjenta, ale całe otoczenie, w którym funkcjonuje, dlatego pomoc jest kierowana również do osób wspierających. Wśród prelegentów znajdą się m.in.: prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, prof. Piotr Wysocki, dr med. Janusz Meder, dr Ewa Wojtyna, dr n. o zdr. Paweł Witt oraz dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz.

Podczas Forum zostanie poruszonych wiele tematów m.in. o radzeniu sobie z emocjami chorego dziecka. Pojawi się temat żywienia i odpowiedniej diety podczas leczenia oraz oczyszczania organizmu, a także seksualności, zwłaszcza osób dotkniętych nowotworami piersi czy miejsc intymnych. Na warsztatach dla lekarzy będziemy uczyć rozpoznawać wczesne objawy nowotworów, przedstawimy dekalog wykrywania raka piersi, a z pracodawcami porozmawiamy o wsparciu pracowników podczas choroby nowotworowej.

Patronatu naukowego Forum udzielili: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Unia Onkologii, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.

Wśród patronów medialnych znaleźli się: Medexpress, Twój Styl, twojstyl.pl, TVN oraz DD TVN, onet.pl, a także tytuły branżowe: Menedżer Zdrowia, Kurier Medyczny oraz cowzdrowiu.pl, rynekzdrowia.pl, mzdrowie.pl oraz zwrotnikraka.pl.

Patronatu honorowego Forum udzielił Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Więcej informacji: www.unicorn.org.pl

Udział w Forum jest bezpłatny. Rejestracja na www.forumpsychoonkologii.pl

Źródło: materiał prasowy

PDF

Zobacz także