V konferencja dotycząca wsparcia psychologicznego - relacja

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2017, 12:47

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2017, 12:47

Już po raz piąty odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wsparcie Psychologiczne w Ratownictwie Medycznym”. Tym razem miejscem spotkania był Warszawski Uniwersytet Medyczny. Bogaty program konferencji przyciągnął do Warszawy niemal trzysta osób. Byli to pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – ratownicy medyczni, pielęgniarze, dyspozytorzy medyczni, lekarze, ale także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, psychologowie, psychoterapeuci czy interwenci kryzysowi.
Organizatorami wydarzenia byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Zakład Ratownictwa Medycznego WUM.
Pierwszą sesję poświęcono rozpoznawaniu i leczeniu konkretnych zaburzeń. O męskiej depresji mówił prof. Jan Chodkiewicz. Temat stresu pourazowego przedstawił Piotr Szetelnicki z LPR. Zainteresowanie wzbudził także temat o wypaleniu zawodowym zaprezentowany przez dr Dorotę Merecz-Kot. O działaniach w sytuacji zdarzenia o charakterze samobójstwa publicznego opowiadał Dariusz Piotrowicz.
Kolejna sesja dotyczyła komunikacji. Tematykę rozmowy z dzieckiem molestowanym seksualnie przedstawił Sebastian Pluta. Niezwykle emocjonalny wykład o informowaniu rodziców o śmierci dziecka zaprezentowała dr Agnieszka Janiak. Zaś dr Joanna Stojer-Polańska opowiedziała uczestnikom konferencji o czynnikach ryzyka samobójstwa, przemocy i autoagresji.
O dobrych praktykach dotyczących wsparcia psychologicznego mówili dr Małgorzata Wypych i dr Paweł Rasmus.
Ciekawe wyniki badań na temat oczekiwań co do zachowań współpracowników w załogach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przedstawił Łukasz Chalupka. Natomiast wystąpienie Marcina Podgórskiego poświęcone było wieloetapowej procedurze rekrutacji na Członka Załogi HEMS/EMS w LPR.
Swoimi niesamowitymi wrażeniami z pracy w australijskim HEMS podzielił się Tomasz Derkowski, a z wyjazdów na misje medyczne – Jerzy Jaskuła.
Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Zdrowia, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej, Rektor WUM i Dziekan Nauki o Zdrowiu WUM.

http://www.lpr.com.pl/pl/v-konferencja-dotyczaca-wsparcia-psychologicznego/#post-content

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pogotowie lotnicze / ratownicy medyczni / psychologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31