Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W jakim kierunku należy rozwijać protonoterapię w Polsce?

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 31 lipca 2020 08:53

W jakim kierunku należy rozwijać protonoterapię w Polsce? - Obrazek nagłówka
Gościem Iwony Schymalli jest prof. Piotr Milecki, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej województwa wielkopolskiego, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii, członek Zespołu ds. opracowania strategii protonoterapii w Polsce.


  • Terapia protonowa to terapia wykorzystująca promieniowanie jonizujące.
  • Od klasycznych terapii fotonowych różni się tym, że wiązka terapeutyczna charakteryzuje się lepszym profilem rozkładu dawki w obrębie guza nowotworowego i otaczających guz zdrowych narządów.
  • Dzięki zastosowaniu terapii protonowej możemy podać wyższą dawkę w obrębie guza nowotworowego, jednocześnie obniżając dawkę w sąsiadujących narządach krytycznych.
  • Terapia protonowa ma szczególne zastosowanie w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego oraz kiedy nowotwór zlokalizowany jest blisko narządów wysoce promieniowrażliwych np. guz blisko tkanki nerwowej, nerwów wzrokowych czy w sąsiedztwie rdzenia kręgowego.
  • W Polsce działa jeden ośrodek protonoterapii w Bronowicach koło Krakowa.
  • Liczba pacjentów leczonych w tym ośrodku jest niewspółmierna w stosunku do możliwości. Nawet gdyby ośrodek działał w pełni możliwości, to w Polsce jest potrzeba utworzenia 3 ośrodków protonoterapii w perspektywie kilku lat.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także