Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

„W Rytmie Klasyki”: Dla pacjentów NIKard wystąpił maestro Andrzej Wierciński

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 września 2022 10:17

„W Rytmie Klasyki”: Dla pacjentów NIKard wystąpił maestro Andrzej Wierciński - Obrazek nagłówka
1 września br. w Narodowym Instytucie Kariologii w Warszawie-Aninie (NIKard) odbył się pierwszy koncert muzyki klasycznej w ramach projektu: „W Rytmie Klasyki”, będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów szpitala. W repertuarze Domenico Scarlatti’ego, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Fryderyka Chopina wystąpił wybitny pianista młodego pokolenia Andrzej Wierciński. Partnerem strategicznym projektu jest PKN ORLEN.

Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) zainicjował nowy cykl wydarzeń kulturalnych dla swoich pacjentów. W ramach projektu pn. „W Rytmie Klasyki” zaplanowano aż dwanaście recitali fortepianowych muzyki klasycznej i rozrywkowej. Inicjatywa ta ma na celu poprawę komfortu zdrowotnego pacjentów Instytutu oraz zadbanie o ich kondycję psychiczną podczas pobytu w szpitalu. Jej celem jest także wsparcie pacjentów w rehabilitacji i szybszym powrocie do zdrowia.

Podczas pierwszego koncertu - w repertuarze Domenico Scarlatti’ego (Sonata f-moll K. 466), Wolfganga Amadeusza Mozarta (Sonata F-dur KV 332) oraz Fryderyka Chopina (Ballada f-moll op. 52; Andante Spianato oraz Wielki Polonez Es-dur op. 22) - wystąpił wybitny pianista młodego pokolenia Andrzej Wierciński.

- To był niesamowity koncert i niezwykła wirtuozeria. Maestro Wierciński po prostu pokazał najlepsze oblicze muzyki klasycznej. Dla uczestników tego wydarzenia było to niezwykłe i wyjątkowe przeżycie artystyczne, ukojenie zmysłów i jednocześnie rozbudzenie pozytywnych emocji, które wywołuje muzyka klasyczna. Muzyka, która łagodzi i daje szansę naszym pacjentom na pozytywne przeżycia. Myślę, że w murach naszego szpitala tak właśnie być powinno – powiedział prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii i pomysłodawca projektu.

Maestro Andrzej Wierciński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Profesora Wojciecha Świtały (2014-2019). W 2020 roku otrzymał dyplom ukończenia podyplomowego kursu pianistycznego na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem Profesora Pavla Gililova. Jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu. W 2022 roku zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoją osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Red Maple Music Competition” w Toronto. Pianista jest laureatem kilku stypendiów specjalnych (stypendium artystyczne Fundacji YAMAHA, stypendium Krystiana Zimermana oraz stypendium artystyczne Fundacji Sinfonia Varsovia im. F. Wybrańczyka). W 2015 roku wydał swoją pierwszą płytę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Polsce.
- Chyba nie ma lepszego pomysłu, żeby zadbać o duszę niż uraczyć państwa pacjentów, ale i personel medyczny pięknym, fantastycznym koncertem. Bo przecież muzyka to również terapia. My również myślimy o tym jak finansować i doceniać te placówki medyczne, które oprócz najwyższego poziomu medycznego oferują najwyższy serwis, czyli oferują to, że pacjent nie czuje się zagubiony, nie czuje się tak bardzo przestraszony, jak to często bywa podczas różnych dolegliwości, zwłaszcza podczas diagnozy czy czekając na efekty leczenia. Myślę, że zaopiekowanie się holistyczne pacjentem - również poprzez stworzenie odpowiednich warunków do terapii – to jest ten kierunek, który należy doceniać - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- PKN ORLEN to jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej, co potwierdza między innymi 1. miejsce w rankingu TOP 500 CEE 2021. Koncern włączył się do innowacyjnego programu, który pomoże pacjentom szpitala w szybszej rekonwalescencji. Wydarzenia takie jak te organizowane w Narodowym Instytucie Kardiologii wpisują się w realizowany przez PKN ORLEN program społecznej odpowiedzialności biznesu – powiedział Grzegorz Bałkowiec, z-ca dyrektora Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale jest również w stanie zmienić kliniczny obraz choroby, mając wpływ na szeroko pojmowane odczucie dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego chorego. Znaczenie muzyki podkreśla również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), rekomendując ją jako sposób na poprawę jakości życia. Idea projektu: „W Rytmie Klasyki”, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii wpisuje się w ten trend.

Źródło: NIKARD

Tematy

NIKARD

Podobne artykuły

NIKard_Otwarcie_OMWiTS_DSC01611
6 października 2022
iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także