Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W zanieczyszczonym powietrzu trudniej zadbać o linię (i o zdrowie)

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 lutego 2016 22:13

W zanieczyszczonym powietrzu trudniej zadbać o linię (i o zdrowie) - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Powietrze, jakim oddychają mieszkańcy Pekinu należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Naukowcy z Duke University sprawdzili w warunkach laboratoryjnych wpływ pekińskiego powietrza na szczury. Wyniki są alarmujące.

Do eksperymentu wykorzystano ciężarne samice oraz ich potomstwo. Zwierzęta umieszczono w komorach wypełnionych pekińskim powietrzem. Grupa kontrolna mogła oddychać powietrzem czystym.

Już po niecałych 3 tygodniach okazało się, że w płucach i wątrobach gryzoni oddychających zanieczyszczonym powietrzem pojawiły się ogniska zapalne. Co więcej, szczury z grupy badawczej miały poziom LDL, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego wyższy od zwierząt z grupy kontrolnej o – odpowiednio – 50, 46 i 97 procent. Częściej wykazywały także insulinooporność.

Mimo że wszystkie szczury były karmione w taki sam sposób, po kolejnych 5 tygodniach eksperymentu zaznaczyła się też wyraźna różnica w ich masie ciała. Oddychające pekińskim powietrzem samce były o 18 proc. a samice o 10 proc. cięższe od swoich odpowiedników z grupy kontrolnej.

Autorzy badania wyjaśniają, że jedną z przyczyn otyłości jest przewlekły stan zapalny. W tym przypadku do pojawieniu się stanów zapalnych sprzyjało zanieczyszczone powietrze.

Źródła: Nature World News

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także